Korona virüs tedbirleri kapsamında, şehirlerarası yolculuklarda, kurum ve kuruluşlarda işlem yapmak isteyen kişilerden istenen HES kodu, artık şehir içi toplu ulaşımda da isteniyor. Bazı şehirlerde ulaşım kartlarına HES kodu tanımlaması zorunlu hale gelmiştir. Bu makalede Mersin ilinde yaşayan vatandaşlar için Mersin Kent Kart HES Kodu tanımlama nasıl yapılır anlatacağız.

Mersin Kent Kart HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Mersin ilinde yaşayan vatandaşların sıkça aradığı bir konu olan Mersin Kent Kart HES Kodu tanımlama işlemi için önce HES kodu almanız gerekir. HES kodunuzu alabilmek için size sunulan seçenekler şu şekildedir:

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma,
  • SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma

Bu seçeneklerin ayrıntılarına ulaşmak için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

HES Kodu Öğrenme

Mersin Kent Kart HES Kodu Tanımlama

Mersin ilinde yaşıyorsanız ve toplu ulaşımdan faydalanabilmek istiyorsanız, HES kodunuzu mutlaka Mersin Kent Kartınıza tanımlamanız gerekir. Aksi takdirde toplu ulaşımdan faydalanmanız imkansızdır. Kartınızı kullanamazsınız.

Bu kararlar alınırken bizlerin, ailelerimizin ve ülkemizin korona virüsten en az seviyede etkilenmesi ve kurtulması amaçlanmaktadır. Bu yüzden toplu ulaşımı kullanan kişilerin risk grubunda olup olmadığını takip etmek, bir nebze de olsa taşıyıcı yada hasta olan kişilerin daha fazla kişiye hastalık bulaştırmasını engelleyecektir. Bu yüzden HES kodunuzu kartınıza tanımlamanız herkes için faydalı olacaktır.

HES kodunuzu aldıktan sonra Mersin Kent Kart HES Kodu tanımlama işleminizi yapabilirsiniz. Bunun için yapacaklarınız şu şekildedir:

  • hes.mersin.bel.tr internet adresine tıklayınız.
  • Bu sayfada bulunan HES kodu, TC Kimlik numarası, Otobüs kart numarası alanlarını doldurunuz.
  • KVKK Aydınlatma Metnini onaylayınız ve ‘Tanımla’ düğmesine tıklayınız.

Artık Mersin Kent Kartınıza HES kodunuzu tanımlamış oldunuz. Risk grubunda olmadığınız sürece rahatça seyahat edebilirsiniz.

Ayrıca merak edilen bir diğer konuya da açıklık getirmek istiyoruz. Kart kullanıcıları arasında her kart için ayrı HES kodu mu almalıyız sorusu sorulmaktadır. HES kodu kişiye özel bir bilgi olduğu için sadece kendi kartınıza tanımlayabilirsiniz. Yani her HES kodu tek bir kart içindir. Birden fazla ulaşım kartına aynı HES kodunu tanımlamanız mümkün değildir.