İçeriğe geç

Ön Ödemeli Kart Bakiye Yükleme

  Ön ödemeli kartlar kredi kartı gibi kart numarasına ve güvenlik koduna sahip olan kartlardır. Ön ödemeli kartların şifresi de vardır. Bu kartlar ile pos cihazlarında kredi kartı gibi ödeme yapılabilir. Şifreli bir şekilde güvenli ödeme yapılır. Kredi kartı kullanmayan ancak online alışveriş yapmak isteyenler içinde güzel bir seçenektir. İnternet üzerinden online alışveriş yapılabilir. Ödeme aynı kredi kartında olduğu gibidir. Farklı bir işlem gerektirmez. Ön ödemeli kartlarda sistem bakiye yükleyerek çalışır. Karta yüklenen bakiye sonra harcanabilir. Eğer bakiye yoksa harcama yapılamaz. Bunun için satın alma işlemlerinden önce bakiye yüklemesi yapılması gerekir.

  Ön Ödemeli Kart Bakiye Yükleme

  Ön ödemeli kart bakiye yükleme işlemi için kullanabileceğiniz yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Sahip olduğudunuz banka hesabınızdan EFT yada havale yaparak ön ödemeli kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz.
  • Sahip olduğunuz kredi kartından para yükleyebilirsiniz.
  • Anlaşmalı büyük mağaza veya marketlerden ön ödemeli kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz.
  • Anlaşmalı ATM cihazları mevcuttur. Buralardan bakiye yükleyebilirsiniz.

  Ön Ödemeli Kart İle Taksit Yapmak Mümkün müdür?

  Ön ödemeli kartlar ile taksit yapılamaz. Bu özelliğe sahip değildir. Kartın içinde bulunan bakiye ne kadarsa o kadar harcama yapılır. Kredi kartı olmadağı için geleceğe yönelik limit yoktur. Tek çekim ile ödeme yapılır. Ne almak istiyorsanız o an var olan bakiyeyi kullanarak satın alabilirsiniz.

  Ön Ödemeli Kartların Çeşitleri Nelerdir?

  Ön ödemeli kartlar iki farklı seçeneğe sahiptir. Bu seçenekler şöyledir:

  • Kullan at tek kullanımlık ön ödemeli kartlar genellikle yardım kartlarında yada hediye kartlarında bu seçenek mevcuttur. Kartı verdiğiniz kişi var olan bakiyeyi kullanır ve sonra kartı atar.
  • İçine bakiye yüklenebilen çok kullanımlık kartlar bunlara istediğiniz kadar bakiye yükleyebilir ve harcama yapabilirsiniz.

  İkiside ön ödemeli kart olarak geçer. Hediye kartları genellikle tek kullanımlıktır. Sosyal kartlar yada kişiye özel alınan ön ödemeli kartlarda ise bakiye yükleme seneçeği mevcuttur.

  Ön Ödemeli Kart Kullanma Yaşı Var mı?

  Firmalara göre değişmekle birlikte 12-13 yaşından itibaren kullanma imkanı vardır. Ancak bazı kurumlarda bu yaş daha yüksek tutulabilmektedir. Ön ödemeli kartlar genelde yardım, hediyeleşme yada öğrenciler için kullanılmaktadır.