İçeriğe geç

PTT Posta Kodu Sorgulama

  Posta kodu, mektup gönderirken kullanılan bir koddur. Bir yere mektup gönderirken posta kodu yazılması zorunludur. Dünyada posta kodu harfler ve sayılardan oluşan bir seridir. Türkiye’de posta kodlarının takibini PTT yapar. Evrak, kargo, mektup gönderimi yaparken kullanılan 5 haneli rakamlardır. Türkiye’de rakamlardan oluşur. Her il, ilçe ve mahallelerin posta kodu vardır. Bu gönderilen postanın transferi sırasında kolaylık sağlar. Gönderilen adrese daha hızlı ulaşmasını sağlar. Mektup, evrak, kargo vb göndermek istediğiniz yerin posta kodunu sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

  PTT Posta Kodu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • PTT İnternet Sitesinden PTT Posta Kodu Sorgulama
  • e-devlet İnternet Sitesi ve Mobil Uygulamasından PTT Posta Kodu Sorgulama

  PTT İnternet Sitesinden PTT Posta Kodu Sorgulama

  Her ilin ve ilçenin farklı posta kodu vardır. Doğru posta kodunu PTT’ye sorarak öğrenebilirsiniz. Bunun için PTT’nin resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. PTT’nin resmi internet sitesinden posta kodunu öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak PTT’ye ait internet sitesine ulaşın.

  Posta Kodu sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  • Bu sayfa doğrudan postakodu sorgulama sayfasıdır.
  • Posta Kodu Öğrenme Ekranı olarak geçen bu sayfada sizden bazı bilgiler istenir.
  • Bu bilgiler; il, ilçe, mahalle ismidir. Bu bilgileri seçtikten sonra aynı sayfada kırmızı olarak posta kodu yazar. Posta Kodu(Zip Code) olarak yazar.
  • Posta kodunu bu şekilde öğrenebilirsiniz.

  Gönderim yapacağınız adresin bulunduğu il, ilçe ve mahalle bilgisine ihtiyaç vardır.

  Gönderimlerinizde yada başvurularınızda posta kodunu doğru girerek karışıklık yaşanmasının önüne geçebilirsiniz. Aynı isme sahip ilçelerden dolayı karışıklık yaşanabilir. Gönderiniz geç ulaşır. Bu yüzden posta kodu kullanımı önemlidir.

  e-devlet İnternet Sitesi ve Mobil Uygulamasından PTT Posta Kodu Sorgulama

  Posta kodunu  sorgulayabileceğiniz bir diğer adreste PTT Genel Müdürlüğünün e-devlet sisteminde bulunan sayfasıdır. Bu sayfaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  e-devlet Posta Kodu Sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.