İçeriğe geç

Elkart HES Kodu Sorgulama

  Elkart HES kodu sorgulama işlemi için neler yapabileceğinizi makalemizde sizler için derledik. Ayrıca HES kodu alma ve Elkart’a HES kodu tanımlama işlemleri için neler yapılabileceğine de buradan ulaşabilirsiniz.

  Elkart HES Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Bu işlem için bulabildiğimiz tek yöntem Konya-Ilgın ilçesine ait sorgulama sayfasıdır. Akıllı biletim üzerinden yapılabilen sorgulama için gerekli ayrıntılar aşağıdaki gibidir.

  Akıllı Biletim Üzerinden Elkart HES Kodu Sorgulama

  akillibiletim.com internet sitesinde bazı illere ait HES kodu sorgulama imkanı vardır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Sayfada Konya seçeneğini seçmeniz gerekir.

  Konya-Ilgın HES kodu sorgulama sayfası için tıklayınız.

  Gelen HES kodu kayıt formunda bulunan alanları eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalısınız.

  Uyruğunuz, şehir, TC Kimlik no, ulaşım kart numarası, HES kodu, telefon numarası, e-posta bilgilerini ve güvenlik kodunu doğru olarak girin. Daha sonra onay alanını onaylayıp devam butonuna basın.

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınabilir?

  • Mobil Uygulama ile HES Kodu Alma : Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girin. ‘HES Kodu Oluştur’ düğmesine tıklayıp, kod kullanım süresini seçin ve kodunuzu oluşturun.
  • SMS ile HES Kodu Alma : HES yazarak boşluk bırakarak sırasıyla; TC Kimlik Numarası, Tc Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi, paylaşım süresi bilgilerini yazın ve 2023’e mesaj atın. Örn: HES 11111111111 2222 45 –> 2023
  • E-devlet Üzerinden HES Kodu Alma : E-devlet kapısı sistemine TC Kimlik numaranız ve şifrenizle girerek HES Kodunuzu öğrenebilirsiniz.

  Elkart HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

  Konya Büyükşehir Belediyesi korona virüs ile mücadele kapsamında risk taşıyan vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmasını engellemek amacıyla HES kodunu akıllı kartlara tanımlama sistemini hizmete sokmuştur. Bu işlem için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  Atus Elkart’a HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Tanımlama

  Aşağıdaki işlemleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirerek HES kodunuzu Elkartınıza tanımlayabilirsiniz.

  • Öncelikle https://hes.konya.bel.tr/ adresine giriş yapınız.
  • Kullandığınız Atus Elkart çeşidini seçerek ‘Kişiselleştirilmiş kartıma HES kodu tanımlamak istiyorum’ butonuna tıklayınız.
  • Kişiselleştirilmiş elkart kullanmayanlar ‘Tam kartıma HES kodu yüklemek istiyorum’ butonuna tıklamalıdır.
  • Gerekli alanları onaylayınız.
  • Gelen formda gerekli yerlere bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde girip, gönder butonuna basınız.
  • HES Kodu ekleme bölümünde aldığınız HES (Hayat Eve Sığar) kodunuzu girerek işlemi tamamlayınız.