İçeriğe geç

PTT Türkiye Kart

  PTT Türkiye Kart, günümüzde artan ulaşım hareketliliğinden yola çıkarak ortaya çıkarılan bir hizmettir. İller arasında geçiş yapan vatandaşların o illerde bulunan şehir içi toplu taşıma araçları için ayrı kart almaları gerekiyor. Türkiye Kart uygulaması ile tüm ülkede toplu taşıma araçları tek bir kart ile kullanılabilecektir. Bu amaçla yola çıkılan PTT Türkiye Kart, kullanıcılarına daha farklı alanlarda da kolaylıklar sağlayacaktır. Alışverişlerde ödeme aracı olarak kullanılabilecektir. PTT Türkiye Kart ile belirlenen bir çok alanda ödeme yapılabilecektir. Özel sektör dışında devlete dair ödemelerde de kullanılabilecektir. PTT Türkiye Kart ön ödemeli kart gibi düşünülebilir. Anlaşmalı yerlerden alışveriş yapılabilecektir. PTT Türkiye Kartın kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Şehir içi toplu ulaşımda
  • Para transferleri ve alışveriş ihtiyaçları
  • POS cihazları
  • ATM cihazları, Banka
  • Harç ve vergi ödemeleri
  • Yiyecek ve içecek otomatları

  Bu alanlarda kullanılabilecek olan PTT Türkiye Kart, zamanla tüm ülkeye yayılacaktır. Şimdilik yıl sonuna kadar belirlenen pilot illerde kullanıma açılması planlanmaktadır. Çalışmalar bu yönde yapılmaktadır. PTT Türkiye Kart kulllanıma başlanan illerde kartı almak için PTT şubelerine gidilmesi gerekir. Size en yakın PTT şubesine giderek kolayca alabilirsiniz.

  Size en yakın PTT şubesine ulaşmak için tıklayınız.

  PTT Türkiye Kartı size kendi dilimizce anlatmaya çalıştık. Aşağıda PTT’nin bu kartı nasıl anlattığını doğrudan paylaşacağız. PTT internet sitesinden alınan bu metin ile daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. PTT, Türkiye kartı bu şekilde anlatmaktadır.

  Ülke içi hareketliliğin arttığı, ulaşım imkânlarının çoğaldığı, teknolojik gelişmelerin hızlandığı bir dönemde ülke içinde farklı illerde şehir içi toplu taşıma araçlarını kullananlar, gittikleri her yerde ayrı bir ödeme aracı edinmek zorunda kalmaktadır. Türkiye Kart ile anlaşma sağlanacak tüm belediyelerin, kurum/kuruluşların ulaşım araçlarında kullanılacak tek kart ürünü ile vatandaşlar aynı zamanda bankacılık işlemlerini de gerçekleştirebilecektir. Ayrıca PTT’nin faaliyet alanlarında yer alan ve müşterilerce yoğun olarak kullanılan HGS, Pttcell, Kargo, Sigorta gibi ürün ve hizmetlere de kolay ve hızlı erişim sağlayacaktır. Bununla birlikte PTT’nin mevcut yaygın işyeri ve alternatif işlem kanalları ile hem ürüne hem de ürün ile ilgili işlemlere kolayca erişim sağlanabilecektir.

  Toplu taşımada ve bankacılık hizmetlerinde fiziksel olarak kullanılacak kartların, geliştirilecek olan Türkiye Kart mobil uygulamasına entegre edilmesi ile mobil üzerinden bankacılık, ulaşım ve online bakiye yükleme işlemleri gerçekleştirilebilecektir.