İçeriğe geç

TC ile Ücretsiz Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Kredi notu, bankaların kredi talebinde bulunan kişilerin risk durumunu görmesi için hesaplanan nottur. Kredi notu ile kişilerin geçmiş banka deneyimleri ve ödeme geçmişlerine bakılarak, verilecek krediyi ödememe olasılığı hesaplanır. Bu hesap sonucunda ortaya çıkan rakamlar risk durumunu ortaya koyar. Kredi notu iyi ve çok iyi olan kişiler, istedikleri krediyi diğer gruba oranlar çok daha kolay alabilir. Riskli grupta olanlar ise bazen değerlendirmeye bile alınmazlar. Bu tamamen bankanın hizmet politikasına bağlıdır. Kimi banka değerlendirmeye almazken kimisi de garanti altına alınacak mal beyanında bulunulması yada kefil bulunması durumunda riskli gruba kredi verebiliyor.

  Türkiye bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900, arasındadır. Buna göre 0 çok riskli, 1900 ise çok iyi puandır. Sizin bulunduğunuz aralığa göre banka yada finansal kurumlar kredi talebinizi değerlendirirler.

  TC ile Ücretsiz Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  T.C. ile findeks kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu işlem ücretsizdir. Bu hizmeti kullanarak “Risk Merkezi Raporu” başvurusunda bulunabilir veya raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Risk Merkezi Raporu, kredi limit ve borç, bireysel kredi başvuru, ihale yasaklılık, senet ve çek bilgileri ile çek yasaklama ve kaldırma kararlarını içeren Risk Merkezi tarafından hazırlanan kişiye özgü rapordur. Aynı gün içerisinde 1 adet, her ay 4 adet ücretsiz rapor başvurusu yapabilirsiniz. Bir takvim yılında alınabilecek toplam rapor adediniz 24’tür.

  Aşağıdaki adımları izleyerek findeks kredi notunuzun hesaplanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  • Daha sonra şifre ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmalısınız.
  • Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak hesaplama talebinin yapılacağı sayfaya ulaşın.

  Risk Merkezi Raporu Başvurusu

  • Buradan başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Kısa bir süre sonra risk raporunuz hazırlanır ve size sms ile bilgilendirme yapılır. Aynı sayfadan risk raporunuzun sonucunu görebilirsiniz.

  Kredi notunu etkileyen bazı durumlar vardır. Bu durumlar farklı yüzdelerle hesaplanır. Bu kriterlere bakılarak kredi notunuz hesaplanır. Bu vaktörleri kısaca şu şekilde listeleyebiliriz. Oranlarıda aşağı yukarı bu şekildedir:

  • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları : %35
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu : %35
  • Yeni Kredili Ürün Açılışları : %11
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu : %10
  • Diğer unsurlar : %9