İçeriğe geç

Kredi Notu Hesaplama

  Kredi notu ya da kredi puanı, kişilerin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali işlemlere bakılarak, kişinin ödeme konusundaki davranışına bakılan ve çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Kredi Notu, diğer bir ifade ile kredi başvurusu yaptığınızda tüm bankaların baktığı referans notudur. Bu nota göre kredi alıp alamayacağınız belirlenir. Kredi notunuzun yetersiz olması durumunda kredi alamazsınız. Bu yüzden kredi notunuzun iyi olması için bankaya olan borçlarınızı ve faturalarınızı vaktinde ödemelisiniz. Düzensiz ödemeler kredi notunuzu düşürecektir. Ancak düzenli yapılan ödemeler ile kredi notunuz yükselecektir. Düşük olan kredi notunuzu yine ödemelerinizi vaktinde yaparak yükseltmeniz mümkündür. Kredi almak istiyorsanız ve kredi notunuzu merak ediyorsanız aşağıdaki yollardan öğrenebilirsiniz.

  Kredi Notu Hesaplama

  Kredi notunuzu hesaplamak için üç farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden birisi ücretsiz, diğerleri ücretlidir.

  • E-devlet Üzerinden Kredi Notu Hesaplama
  • Findeks ile Kredi Notu Hesaplama
  • Bankalar Aracılığı ile Kredi Notu Hesaplama

  E-devlet Üzerinden Kredi Notu Hesaplama

  e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu sorgulamanız mümkündür. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ilgili sayfaya girerek başvuru yapmanız gerekir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ sayfasına ulaşabilirsiniz. 

  Findeks ile Kredi Notu Hesaplama

  Kredi notu hesaplamak için iki seçeneğiniz vardır. Ücretli olan bu iki seçenek şu şekildedir:

  • Findeks, kredi kayıt bürosuna başvurarak öğrenebilirsiniz. Bunun için kuruluşun belirlediğin ücreti ödemeniz gerekir.
  • Bankalar aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Banka şubelerine giderek kendiniz başvurabilir ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu hizmet için bankalar ücret talep ederler. Bankaların internet bankacılığı hizmetinden faydalanarak öğrenmenizde mümkündür.

  Bankalar Aracılığı ile Kredi Notu Hesaplama

  Bu sayfa E-devlet dışında bankaların resmi internet sayfalarında kredi notu hesaplama uygulamaları mevcuttur. Çalıştığınız yada kredi almak istediğiniz bankaya ait resmi internet sayfasına girerek sorgulama yapabilirsiniz.

  Kredi Notu Puanlama Sistemi Nasıl Yorumlanır?

  Kredi notu hesaplandıktan sonra 0 ile 1900 arasında bir değer ortaya çıkar. Bu değerler aşağıdaki gibi gruplanmıştır. Bu gruplar risk durumunuzu yansıtır.

  0-500 : Çok Riskli

  500-800 : Orta Riskli

  800-1100 : Az Riskli

  1100-1400 : İyi

  1400 -1900 : Çok iyi