İçeriğe geç

Yabancılar Hes Kodunu Nasıl Alabilir?

  Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından dolayı bazı tedbirler alınmıştır. Virüsün bulaşma hızını azaltabilmek için alınan bu kararlar kapsamında HES kodu uygulaması başlamıştır. Sağlık Bakanlığının verdiği bu kod ile risk durumunuz görülebilmektedir. Karantinada olması gereken vatandaşların halkın arasına girmemesini amaçlayan bu uygulama pek çok yerde kullanılmaktadır. Hayat eve sığar uygulaması ile şehir içi toplu ulaşım, şehirlerarası ulaşım, kurum ve kuruşlar, avmler gibi yoğun talep olan alanlarda salgın kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

  HES kodu sadece Türkiye Vatandaşı olan kişiler tarafından değil, bu ülkede yaşayan yabancılar içinde mecburidir. Kontrollü sosyal hayat çerçevesinde gerek turist olarak gelen, gerekse burada çalışma, oturma izni bulunan yabancılar da HES kodu uygulamasına uymak zorundadırlar. Türk vatandaşı olan yabancılarında aynı şekilde bu kodu almaları gerekiyor.

  Yabancılar Hes Kodunu Nasıl Alabilir?

  İki farklı seçenekle Hes kodlarını almaları mümkündür. Bu yollar şu şekildedir:

  • Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma
  • Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma

  Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma

  Yabancı kimlik numaralarını kullanarak 3 farklı yolla HES kodu alabilirler. Bu yollar:

  1. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını indirerek, uygulama üzerinden alabilirler.

   Play Store – Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

   App Store – Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  2. E-devlet Kapısı üzerinden T.C. Sağlık Bakanlığı bölümüne girerek Yabancı kimlik numaraları ile HES kodlarını alabilirler.

   E-devlet kapısı internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  3. Türkiye’de kullanılan Gsm hatlarından birine sahiplerse, kısa mesaj atarak HES kodlarını alabilirler. Bunun için gerekli adımlar şöyledir:Telefonunu mesaj bölümüne gelerek HES Yabancı Kimlik Numarası, Doğum yılı, Hes Kodunun geçerlilik süresi bilgileri yazılmalıdır.  Daha sonra 2023’e gönderilmelidir.

   Örnek mesaj : HES 123456789 1234 120

  Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma

  Bunun için sadece sms yöntemi vardır. Yabancı kimlik numarası olmayan yabancılar bu yöntemi kullanabilirler. Pasaport kullanarak HES kodu almak için;

  HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı bilgilerini eksiksiz ve doğru şekilde yazarak 2023’e sms atmak yeterlidir.

  Örnek mesaj : HES UKR 123456789 1991 TKACHENKO