İçeriğe geç

Adrese Dayalı Okul Sorgulama

  Öğrencilerin kayıt olacakları okul adrese dayalı okul sistemi kullanılarak tespit edilir. Öğrencilerin adreslerine yakın olan okulları tespit etmek için bu sistem kullanılır. Okul öncesi, ilk okul ve orta okul için bu sistem kullanılır. Ayrıca puan aramayan liseler de bu sistemle öğrenci alır. Adrese dayalı okul kayıtlarında okul öncesi ve ilkokul için MERNİS sistemi kullanılır. Adrese bakılarak öğrencilerin hangi okula kayıt olacağı tespit edilir. Adrese dayalı okul sorgulama işlenini nasıl yapılacağını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

  Adrese Dayalı Okul Sorgulama

  Adrese dayalı okul kayıt sorgulaması için Milli Eğitim Bakanlığının sistemi kullanılır. Sistem e-devlet üzerinden kullanılabilir. e-devlet internet sitesine girerek pratik bir şekilde sorgulama yapılabilir. İzlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşın.

  Adrese dayalı okul sorgulama sistemi için buraya tıklayınız.

  • Buradan kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapın.
  • Giriş için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gereklidir.
  • Karşınıza çıkan sayfa ‘İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama (e-Kayıt)’ olacaktır.
  • Sayfada üzerinize kayıtlı olan ve öğrenim yaşı gelmiş çocuklar listelenir.
  • Çocukların isimlerine gelip tıklandığında hangi okula kayıt olması gerektiğine dair açıklama sayfası gelir.
  • Eğer çocuk herhangi bir kuruma kayıt edilecek yaşta değilse ‘Yaşı kayıt olmaya uygun değildir.’ şeklinde bir mesaj gelir.
  • Çocuk bir kurumda öğrenim görüyorsa ‘e-Okul’da kayıtlı öğrenci sorgulanamaz.’ mesajı ekrana gelir.
  Adrese dayalı okul sorgulama işlemi bu kadar basittir.
  Öğrenciler kayıt yapmaları gereken okula kimlik belgeleri ile birlikte giderek kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler. Öğrencilerden ve velilerden ücret yada farklı belge talep edilemez. Okul öncesinde ise uygulama sınıfı eğitimi veren devlet kurumlarında yaşı uygun olan çocuklar için kayıt açılır. Eylül ayının son haftalarında çocukların kayıt işlemleri yapılmaktadır.

  Liselerde sınava girmeden lise kaydı gerçekleşmektedir. Öğrencilerin adreslerine en yakın lise belirlenerek otomatik olarak kayıt sistemleri hazırlanır. Bu aşamada öğrencilerin yerleşim işlemleri bazı kriterlere göz atarak yapılır. Sadece adres dikkate alınmaz. Merkezi sınav ile öğrenci alan liselerde puan üstünlüğüne bakılır. Ortaöğretim kayıt sistemine bağlı olarak gerçekleştirilen kayıtlarda ise e-okul sistemi dikkate alınır.