İçeriğe geç

DASK Adres Kodu Sorgulama

  Doğal afetler sonucu ortaya çıkan can ve mal kayıplarında ortaya çıkacak olan zararın karşılanmasında sorunlar ortaya çıkabiliyordu. Ancak bir süre önce devlet zorunlu deprem sigortasını yürürlüğe koydu. Bu sayede devletin depremlerden ve sonra barınmak için yapılacak olan konutların inşaatında yükünü azaltmak mümkün olmuştur. Ayrıca devletin mali yükünün vatandaşa yansımaması sağlanmıştır. Bu sigorta sistemi sağlıklı yapıların üretilmesinde teşvik niteliği taşımaktadır. DASK zorunludur. Konut sahibi olan herkesin bu sigortayı yaptırması mecburidir. Sigorta yapılırken evlerin tanınması için bir kod kullanılır. Bu koda adres kodu denir. Bu kodla ilgili daha fazla bilgiye makalemizin devamından ulaşabilirsiniz.

  DASK Adres Kodu Nedir?

  Adres kodu her eve verilen özel bir koddur. Bu hizmet 2013 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Nüfusa dayalı adres sistemine kayıtlı olan ve Türkiye’de bulunan tüm konutlara bu kod verilir. 10 hanelidir. Adres kodunun kısa ismi UAVT olarak geçer. Adres kodu apartman binalarında bulunan her daireye özel olarak farklı şekilde verilir. Kod o taşınmaza özel olarak verilir ve içinde oturan kişiye özel değildir. Kişi taşındığında daire yine aynı kod ile anılır.

  Kısa isminin açılımı şu şekildedir: Ulusal Adres Veri Tabanı’nın kısaltmasıdır. UAVT, ülke sınırları içerisinde yer alan taşınmazlara ait bilgilerin ve adres kodlarının saklandığı veri tabanıdır. Bu bilgi deprem olması durumunda kullanılır. Afetzedelere yapılacak olan yeni evler ve zarar karşılınması durumlarında bu kod kullanılır.

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Üzerinden Adres Kodu Sorgulama

  Adres kodunuzu öğrenmek için Nüfus Müdürlüğü resmi internet sitesinde bulunan Adres Kayıt Sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde sistem üzerinden DASK adres kodunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca Nüfus Müdürlüklerine başvurarak öğrenmeniz de mümkündür.

  Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak adres kodunuzu öğrenebileceğiniz internet sitesine ulaşabilirsiniz. Daha sonra sistem üzerinden adres kodunuzu araştırabilirsiniz.

  Adres kodunuzu öğrenmek için buraya tıklayınız.

  Adres kodunuzu öğrenebilmeniz için bağlı bulunduğunuz il, ilçe, köy ve mahalle bilgilerinizi girmeniz gerekir. Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde sisteme girerseniz adres kodunuza ulaşabilirsiniz.

  e-Devlet Sistemi Üzerinden Adres Kodu Sorgulama

  E- devlet üzerinden adres kodunuzu sorgulayabilirsiniz. E-devlet kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra arama yaparak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

  Mahalle Muhtarına Sorarak Adres Kodu Öğrenme

  Mahalle muhtarınıza sorarak adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.