İçeriğe geç

AFAD Deprem Haritası Sorgulama

  Türkiye deprem kuşağında bulunan bir ülkedir. Bu yüzden sık sık deprem olmaktadır. Türkiye, önemli deprem kuşaklarından biri olan ve Azor Adaları’ndan başlayıp Güneydoğu Asya’ya kadar uzanan Alp-Himalaya deprem kuşağında yer almaktadır. Alp-Himalaya kıvrım kuşağında bulunan Anadolu’nun oldukça büyük bir kısmı ikinci derece deprem kuşağında yer almaktadır. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’nin deprem haritası AFAD ve ona destek veren kuruluşlar yardımı ile çıkarılmıştır. İnteraktif olarak açılabilen haritada depreme karşı riskli bulunan yerler renkler yardımı ile belirtilmiştir. Türkiye deprem kuşağında bulunan bir ülkedir. Bu yüzden ülke genelinde riskli alanlar oldukça fazladır. 5 farklı deprem kuşağı bulunmaktadır. Haritada bu detayları bulabilirsiniz. Aşağıda sizlere deprem kuşakları hakkında kısa bir bilgi vererek inceleme yapmadan önce biraz bilgilenmenizi sağlamak istiyoruz. Bu şekilde haritayı daha sağlıklı inceleyebilirsiniz.

  AFAD Deprem Haritası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  AFAD’ın hazırladığı deprem haritası uygulamasına giriş yaparak bulunduğunuz bölgenin deprem riskini inceleyebilirsiniz. Deprem haritasında Türkiye’nin her bölgesini inceleme imkanınız vardır. Deprem haritasını incelemek ve bölgenizin risk oranını görmek istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar aşağıda verilmiştir. Online olarak inceleme imkanınız vardır.

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak interaktif haritaya ulaşın.

  İnteraktif deprem sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  • e-devlet kapısı internet sitesi giriş sayfası karşınıza çıkacaktır.
  • Burada Tc kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yapın.
  • Sisteme girdikten sonra sizinle ilgili bazı bilgileri isteyen form çıkacaktır. Fomda iletişim, eğitim ve bulunduğunuz bölge ile ilgili bilgiler istenir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.

  • Gerekli bilgileri girdikten sonra sözleşmeyi kabul ederek kayıt ol butonuna tıklayın.
  • Karşınıza deprem haritası çıkacaktır.
  • Haritanın sol tarafında Adres Sorgulama bağlantısına tıklayın.

  • Burada sizden istenen bilgileri seçin. (İl, ilçe, köy ve mahalle bilgileriniz)
  • Bilgileri girdikten sonra aradığınız verilere ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.
  • Haritada deprem riski bulunan bölgeler renkler ile belirtilmiştir.

  Türkiye deprem tehlike haritası AFAD tarafından yayınlanmıştır. AFAD tarafından yürütülen proje ile Ulusal Deprem Araştırma Programı yani UDAP kapsamında desteklenen bir proje olmuştur. Bu destekle harita ortaya çıkarılmıştır. İnceleme yaparak bulunduğunuz alanda fay hattı olup olmadığını görebilirsiniz.

  Güncel Türkiye Deprem Haritaları

  Türkiye’ye ait güncel deprem haritalarını incelemek isteyenler aşağıdaki resimlere bakabilir. Sizler için alınan son görüntülerdir.

  Türkiye deprem haritası

  Türkiye deprem haritası

  Türkiye deprem haritası

  Türkiye deprem haritası