İçeriğe geç

Deprem Sorgulama

  Türkiye deprem kuşağında bulunan bir ülkedir. Bu yüzden sık sık deprem olmaktadır. Türkiye, önemli deprem kuşaklarından biri olan ve Azor Adaları’ndan başlayıp Güneydoğu Asya’ya kadar uzanan Alp-Himalaya deprem kuşağında yer almaktadır. Alp-Himalaya kıvrım kuşağında bulunan Anadolu’nun oldukça büyük bir kısmı ikinci derece deprem kuşağında yer almaktadır.

  Son Olan Depremleri Sorgulama

  Adrese göre deprem bölgesinde bulunup bulunmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında önceden olan depremleri sorgulamakda isteyebilirsiniz. Bunu istiyorsanız Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün internet sayfasına bakabilirsiniz. Aşağıda ilgili bağlantıyı sizin için veriyoruz.

  Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü deprem sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  Ayrıca AFAD’ın oluşturduğu deprem sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz. Bu sayfasının bağlantısı aşağıda verilmiştir.

  AFAD deprem sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  Bu iki yöntem ile son dakikaya kadar olan tüm depremleri görebilirsiniz. Depremlerin şiddetini, olduğu yeri ve saatini bu şekilde görebilirsiniz. Eğer deprem riski bulunan bölgeleri görmek istiyorsanız bunun için makalenin devamında verilen yöntemi kullanabilir yada deprem haritasına bakabilirsiniz.

  Deprem Riski Sorgulama

  Online olarak inceleme yapabileceğini harita için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  İnteraktif haritaya buradan ulaşın  (https://tdth.afad.gov.tr/)

  AFAD “Türkiye Deprem Tehlike Haritası”nı internet uygulamasına dönüştürerek herkesin kolayca ulaşabilmesini ve inceleyebilmesini sağlamıştır. Uygulamayı kullanmak için e-devlet kapısı sistemini kullanmalısınız. e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme girebilirsiniz.

  Sonra uygulamadaki, “adres sorgulama” bölümünden il, ilçe ve mahalle bilgileri girilerek bölgenin deprem tehlike durumu öğrenebilirsiniz. oldukça pratik bir şekilde Türkiye Deprem Haritası Sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

  Bilimsel olarak incelendiğinde bulunan birden fazla deprem kuşağı vardır. Deprem kuşakları ve buralarda olabilecek depremlerin boyutlarını aşağıda sizin için toparladık. Türkiye’de bu kuşaklardan birden fazlası vardır ancak büyük bir kısım 2.deprem kuşağındadır. Haritayı inceleyerek bunu daha net olarak görebilirsiniz.

  1. Dereceden Deprem Kuşağı olan bölgeler tektonik çukurluklar ve aktif kırık hatları yakınındaki alanlardır. Burada meydana gelen depremler büyük ölçüde can ve mal kaybına neden olur.

  2. Dereceden Deprem Kuşağı olan bölgeler Depremlerin birinci derece deprem kuşağındakine oranla daha az zarar verdiği alanlardır.

  3. Dereceden Deprem Kuşağı olan bölgeler  Sarsıntıların az zararla geçtiği alanlardır.

  4. Dereceden Deprem Kuşağı olan bölgeler Sarsıntıların çok az zararla ya da zararsız geçtiği alanlardır.

  5. Dereceden Deprem Kuşağı olan bölgeler Sarsıntıların çok az olduğu ya da hiç hissedilmediği alanlardır.