İçeriğe geç

e-devlet AFAD Yardım Parası Sorgulama

  AFAD yardım parası Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tamamlanan hasar tespit çalışmaları sonucuna göre ödenmekterir. Bu rapora göre uygun olan hanelere deprem yardım parası ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Ödemeyi AFAD yapmaktadır. AFAD evi yıkılan, hasar gören vatandaşların yardım parasını Ziraat Bankası hesaplarına aktarmaktadır. Ancak Ziraat Bankasında hesabı olmayan vatandaşlarda bulunmaktadır. Bu vatandaşların yardım parası TC kimlik numaraları ile Ziraat Bankasına yatırılır. Kimliklerini göstererek alabilirler.

  e-devlet AFAD Yardım Parası Sorgulama

  AFAD yardım parası sorgulama işlemi için e-devlet kapısı sistemi kullanılabilir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Öncelikle e-devlet kapısı internet sitesine girilmesi gerekir. Bu işlemi nasıl yapacağınızı aşağıdaki başlıktan öğrenebilirsiniz.

  e-devlet sistemine nasıl girilir?

  1. turkiye.gov.tr bağlantısına tıklayarak e-devlet internet sitesini açın.
  2. Sağ üst köşede bulunan giriş yap bağlantısına tıklayarak sisteme giriş sayfasına ulaşın.
  3. Buradan giriş yapabileceğiniz birkaç yöntem karşınıza çıkacaktır. Bu yöntemlerden en kolay olanı T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile olandır.
  4. Bilgilerinizi ilgili alana girdikten sonra giriş yap düğmesine tıklayın.
  5. Artık sisteme giriş yapmış bulunuyorsunuz.
  • Sisteme girdikten sonra takip edilmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:
  • Arama kısmına hane başı destek ödeme sonucu yazarak ilgili sayfanın listelenmesini sağlayın.
  • Gelen bağlantıya tıklayın. (Hane başı destek ödeme sonucu sorgulama)
  • Bu sayfada aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Deprem Yardım Parasını Kimler Alabilir?

  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tamamlanan hasar tespit çalışmaları sonucuna göre yardım ödemeleri yapılır. Bu ödemeleri AFAD gerçekleştirmektedir. Ödemelerde öncelik yıkılmış olan evlere verilmektedir. Sonra sıralama çok ağır hasarlı, ağır ve orta hasarlı olarak devam etmektedir. Bu koordineye göre AFAD yardım ödemeleri yapılmaktadır. Hasar almayan evlere dair ödeme yapılmamaktadır. Yıkık, acil yıkılacak, ağır, orta ve az hasarlı olarak tespit edilen konutlara yönelik olarak yardım yapılacaktır. Ödemeler AFAD tarafından yapılır.

  Deprem Yardım Parası Nasıl Alınır?

  Deprem yardımı yatırılan vatandaşlara sms ile bilgi veriliyor. Yatırılmış olan deprem parasını almak için Ziraat Bankasına başvurulması gerekiyor. Kimlik belgesi ile birlikte Ziraat Bankası şubesine giden vatandaşlar deprem yardım parasını çekebilirler.