İçeriğe geç

e-Devlet Pasaport Bilgileri Öğrenme

  Pasaport yurt dışı seyahatlerinde kullanılan yetkili kuruluş tarafından verilebilen, resmi kimlik belgesidir. Uluslararası geçerliliği vardır. Fotoğraf bulunur ve nüfus cüzdanı yerine geçer. Alınan vizelerin ve gidilen ülkelerin kayıtları pasaportta tutulur.  Umuma mahsus pasaport (Bordo pasaport), Hususi damgalı pasaport (Yeşil pasaport), Hizmet damgalı pasaport (Gri pasaport), Diplomatik Pasaport (Siyah pasaport), Geçici Pasaport (Pembe pasaport) olmak üzere çeşitleri vardır. Durumunuza göre uygun olan pasaport verilir. Umuma mahsus pasaport, başvuru yapan herkese verilen bir pasaporttur. Diğer pasaportlar için ise başvuru sahiplerinin belirli şartları karşılaması beklenir. Pasaport için aşağıdaki belgeler istenir. Bazı pasaport türlerinde ek belgeler talep edilebilir.

  • Nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi,
  • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
  • Pasaport harcının ve defter bedelinin ödendiğine dair dekont,
  • Kısıtlı veya reşit olmayan kişilerin yasal temsilcilerinin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları durumunda muvafakatname,
  • Varsa eski pasaport,
  • Harçsız pasaport başvurusunda bulunan öğrenciler için öğrenci belgesi.

  e-Devlet Pasaport Bilgileri Öğrenme

  Başvuru sonrası pasaport verilip verilmeyeceğini öğrenmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca e-devlette sahip olduğunuz pasaport ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  e-devlet Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama

  Pasaport başvuru durumunuzu sorgulamak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. e-devlet sistemine yönlenen bir sayfadır. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yaptıktan sonra burada pasaport başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

  e-devlet Pasaport başvuru durumu sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  e-devlet Pasaport Bilgilerini Öğrenme

  T.C. Kimlik Kartı/Nüfus Cüzdanı, Pasaport ve Sürücü Belgesi Sorgulama sayfasını kullanarak pasaportunuzla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak T.C. Kimlik Kartı/Nüfus Cüzdanı, Pasaport ve Sürücü Belgesi Sorgulama sayfaya ulaşabilirsiniz.

  T.C. Kimlik Kartı/Nüfus Cüzdanı, Pasaport ve Sürücü Belgesi Sorgulama sayfasında bulunan pasaport bilgileri şu şekildedir: Pasaport türü, seri numarası – belge numarası, son geçerlilik tarihi, başvuruyu alan birim, başvuru tarihi

  e-devlet pasaport bilgileri öğrenme sayfası için buraya tıklayınız.

  e-devlet sistemine giriş yapmak için T.C kimlik numarası ve şifrenizi kullanmanız gerekir. Şifrenizi PTT’den almanız gerekir. Daha önce almadıysanız size en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. Eğer şifrenizi almış olmanıza rağmen unuttuysanız e-devlet kapısı giriş sayfasında bulunan şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak yenileme yapabilirsiniz.