İçeriğe geç

Bilsem Sınav Sonuçları

  Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri ilk okul öğrencilerini sınava tabii tutarak aralarında başarılı olan öğrencileri seçmektedir. Aradıkları özelliklere sahip olan öğrencileri iki kademeli sınav ile tespit etmektedir. İlk sınav tablet üzerinden yapılmaktadır. Daha sonra bu sınavı kazanan öğrenciler mülakata çağrılarak sınava tabii tutulurlar. Özel yetenekli öğrencilerin seçildiği sınavda öğrenciler yetenekli oldukları alanda daha iyi ve farklı bir eğitim almaya hak kazanırlar. Bu eğitim öğrencilerin eğitim hayatları için güzel bir fırsattır. Özellikle zeki ve farklı olan öğrenciler aranmaktadır. Bu öğrencilere üstün yetenekli denilebilir. Üstün yetenekli öğrencileri seçenek onların eğitimlerine destek imkanı sunulur.

  1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerinin girebildiği sınavda kazanan öğrenciler lise öğrenimlerinin sonuna kadar BİLSEM öğrencisi olarak eğitim almaya devam eder.

  Bilsem Sınav Sonuçları

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sonuçlar açıklandıktan sonra bu konuda okullara bilgi verilir. Okul yönetimi öğretmenler aracılığı ile öğrencilerin velilerine haber verir. Veliler aşağıdaki bağlantıdan ilgili sisteme giriş yaparak sonuçları öğrenebilirler. Ancak bu bağlantı güncellenebilmektedir. MEB internet sitesinde duyurular sayfasına göz atarak doğru bağlantıyı bulabilirsiniz.

  MEB Bilsem duyurular sayfası için buraya tıklayınız.

  Bilsem Sınavı açıklandıktan sonra bu sayfada duyurulacaktır. Ayrıca öğretmeniniz bağlantıyı size gönderecektir. Bu şekilde de ulaşabilirsiniz. Öğrencilerin bilsem sınav sonuçlarını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Sizden öğrencinin TC kimlik numarası ve doğum günü bilgilerini isterler. Bu bilgileri girerek sorgulamanızı yapabilirsiniz. Ayrıca size doğrulama kodu sorulur. Bu kodu doğru bir şekilde girmeniz önemlidir.

  Sınavda Sorun Olduğunu Düşünenler Ne Yapmalı?

  Genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında yapılan değerlendirme sonuçlarında sorun olduğunu düşünen veliler kendilerine verilen tarihler arasında itiraz etme hakkına sahiptirler. İl Milli Müdürlüklerine giderek bu konuda itiraz edilebilir. İtirazın yapılacağı tarih aralığı her yıl değişmektedir. Bu konuda öğretmeninizden yada MEB internet sitesinden bilgi alınabilir.

  Bilim ve Sanat Merkezlerine Yerleştirme ve Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Bilim ve sanat merkezlerine kayıt hakkı kazanan öğrenciler  kendilerine verilen tarihler arasında, yaşadıkları il yada ilçelerin sorumluluk alanında olan bilim ve sanat merkezlerine doğrudan başvuru yapabilirler. Buralara giderek kayıtlarını yapabilirler.