İçeriğe geç

Ehliyet Sınav Sonuçları

  Bir çok kişi araç kullanabilmek için ehliyet sınavına girer. Bu sınavın sonucuna göre ehliyet almaya hak kazanırlar. Eğer e-sınava girdiyseniz sonucunuzu aynı gün alabilirsiniz. Direksiyon sınavına girdiyseniz Tc kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz. İki sınav sonucunu da TC Kimlik numaranız ile yapabilirsiniz.

  Ehliyet Sınav Sonuçları

  E-sınav Sonucu Sorgulama

  Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak, sorgulama yaparak e-sınav sonuçlarınızı görebilirsiniz.

  E-Sınav Sonucu Sorgulama

  Bağlantıya tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodunu girdikten sonra sınav sonucunuzu görebilirsiniz. Ayrıca sınava girdiğiniz merkezde, sınav sonucunuzu hemen öğrenebileceğiniz bir cihaz bulunmaktadır. Bu cihaz yardımıyla çıkmadan önce sonucu öğrenebilirsiniz. Sürücü kursunuzdan da sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

  Direksiyon Sınav Sonucu Sorgulama

  Direksiyon sınavınızın sonucunu sınavınızın gidişatından tahmin edebilirsiniz. İlk 5 dakikada sorulan araç ile ilgili soruları yanıtladıysanız ve sınavınız 35 dakika sürdüyse, park, dur kalk gibi önemli noktalarda hata yapmadıysanız, ışıklarda geçerken sorun olmadıysa ve sinyalleri unutmadıysanız muhtemelen sınavı geçtiniz. Sınavı geçip geçmediğinizi sınav gözetmeni genelde söyler. Eğer söylemediyse ders aldığınız kursa bilgisi hemen gider. Oradan da öğrenebilirsiniz. Muhtemelen kursta öğrenci takibini yapan görevli size ulaşarak kursa gelmenizi isteyecektir. Gerekli belgeleri alabilmeniz için kursa gitmelisiniz.

  Sınavlardan Geçmek İçin Kaç Puan Alınması Gerekiyor?

  E-sınavda Alınması Gereken Geçer Not :

  E-sınavda bütün sorular eşit puandadır. En az 70 puan alarak sınavı geçebilirsiniz. Bunun için en az 35 soruyu doğru olarak cevaplamış olmanız gerekir. Daha az sayıda soruyu doğru cevaplarsanız sınavdan geçerli bir not alamazsınız. 35 ve üzerinde soruyu doğru olarak cevaplamanız gerekir. Yeterli miktarda not aldıysanız direksiyon sınavı için gerekli olan ödemeyi yapmanız gerekir.

  Direksiyon Sınavında Alınması Gereken Geçer Not :

  Direksiyon sınavında uymanız gereken birçok kural vardır. Oldukça kompleks bir sınavdır. Adaylar en çok bu sınavda zorlanırlar. Direksiyon sınavında yapmanız gerekenleri hatasız olarak yaptıysanız geçebilirsiniz. Puanlama sistemi biraz farklıdır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde, sarı renkli hatalarda 2. seferde, mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa aday sonucuna BAŞARISIZ yazılır. Eğer bu hatalar yapılmazsa BAŞARILI yazılır.