İçeriğe geç

Bilsem Sonuç Sorgulama

  1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerinin girebildiği sınavda kazanan öğrenciler lise öğrenimlerinin sonuna kadar BİLSEM öğrencisi olarak eğitim almaya devam eder. Bilsem Sınavına başvurmak için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Öğretmenler katılacak olan öğrencileri aday gösterebilir. Aday gösterilen öğrenciler öncelikle ön değerlendirme sınavına alınır. Bu sınav tablet üzerinden yapılır. Sınava girilen bölüme özel olarak öğretmeler yada görevliler tarafından yapılır. Aday gösterilen öğrenciler kendilerine verilen ön değerlendirme sınavının tarihinde belirtilen yerde bulunmalıdır. Burada il tanılama sınav komisyonu tarafından yapılan sınavdan sonra sonuçlara göre mülakata hak kazananlar ikinci aşamaya geçer. Sonuçlar açıklandığında MEB internet sitesinden duyuru yapar.

  Bilsem Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sonuçlar açıklandıktan sonra bu konuda okullara bilgi verilir. Okul yönetimi öğretmenler aracılığı ile öğrencilerin velilerine haber verir. MEB’in sitesinden öğrencinin bilgileri ile sisteme giriş yaparak sonuç öğrenilebilir. Ancak bu bağlantı güncellenebilmektedir. MEB internet sitesinde duyurular sayfasına göz atarak doğru bağlantıyı bulabilirsiniz.

  MEB Bilsem duyurular sayfası için buraya tıklayınız.

  Bilsem Sınavı açıklandıktan sonra bu sayfada duyurulacaktır. Ayrıca öğretmeniniz bağlantıyı size gönderecektir. Bu şekilde de ulaşabilirsiniz. Öğrencilerin bilsem sınav sonuçlarını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Sizden öğrencinin TC kimlik numarası ve doğum günü bilgilerini isterler. Bu bilgileri girerek sorgulamanızı yapabilirsiniz. Ayrıca size doğrulama kodu sorulur. Bu kodu doğru bir şekilde girmeniz önemlidir.

  Bilsem Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

  Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine girmek için özel bir başvuru yapılmaz. Sınava girecek olan öğrenciler öğretmenler tarafından seçilir. Bazı okullarda bu seçim özel bir sınav ile yapılır. Bazı okullarda ise öğretmenin gözlemleri dikkate alınır. Öğrencilerin seçileceği tarihler her yıl Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir. Bu tarihlerde öğretmenler seçtikleri öğrencileri bildirir ve sınava girmeye hak kazanmış olurlar. Sınav başvurusu ile ilgili işlemler okul tarafından yapılır. Öğrencilerin sınava girecekleri tarihler belli olduğunda bilgi verilir ve sınav günü olmaları gereken yere giderek tablet ile yapılan ilk tarama sınavına girerler. Bu sınavdan geçerli puan alan öğrenciler daha sonra yapılacak olan mülakata girmeye hak kazanırlar.