İçeriğe geç

Borsa Kapalıyken Hisse Senedi Alınır mı?

  Borsa Nedir?

  Sözlük anlamı olarak tüccarların ve sarraflarla değerli kağıt ve tahvil alışverişiyle uğraşan kişilerin alım satım amacıyla iş yaptıkları yere borsa denir. Devlet denetimi altında yapılmaktadır. Belli kurallara uyulması gerekir. Talep edilen mallar için düzenlenmiş bir piyasadır. Hisse senedi gibi değerli evrakların alınıp satıldığı yerlere menkul kıymet borsası denir. Yeni adıyla Borsa İstanbul(BİST) eski adıyla da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bir menkul kıymet borsasıdır.

  Borsalarda alıcı ve satıcılar genellikle komisyoncuların aracılık yapmasıyla karşı karşıya gelirler. Bu karşılaşmada Satıcının arzı ile alıcının talebi fiyatı belirler. Ve anlık olarak değişen arz talep dengesine göre fiyatlarda değişiklik gösterir. Her borsanın kendine özgü kuralları ve standartları olabilir. Aynı zamanda borsalarda bir düzenleyici denetleyici kurumlar olur. Türkiye’de Borsa İstanbul, bir anonim şirket olarak kendi yönetim kurulunun aldığı kararlar ile yönetilir.

  Gece Borsada Alım Satım Yapılır mı?

  Yatırımcılar borsada alım satım yapmak için kullandıkları borsa aracı üzerinden emir verebilirler. Alım satım araçlarının kendi çalışma düzenleri vardır. Bu düzene göre alım satım işlemleri yapılabilir. Bazı araçlarda yatırımcının vereceği emirler yeterli olmaz. Yatırım aracının borsaya emiri iletmesi beklenir. Borsanın ise belirli açılış ve kapanış saatleri vardır. Bu saatlerden sonra verilen emirler, sonraki iş gününde işleme geçer. Beklemeye alınır. Yani borsa aracı üzerinden gece emir verilmesi durumunda emir beklemeye alınır ve ertesi iş günü işleme girer.

  Borsa Kapalıyken Hisse Senedi Alınır mı?

  Borsa kapalıyken hisse senedi alınma emri verilebilir ancak bu emrin işleme girmesi için borsanın açılması beklenir. Hisse senedi alımınızın gerçekleşmesi için borsanın açılması gerekir. Gece emir vermeniz durumunda ise herhangi bir işlem gerçekleşmez. Ancak bazı ticari yatırım araçları üzerinden sürekli olarak yatırım yapabilirsiniz. Bu yatırım araçlarından gece emri verip beklemeye alabilirsiniz. Forex gibi yatırım araçları 7/24 açıktır. Borsa kapalı yada açık olması fark etmez. İşleminiz sıraya alınır ve borsa açılınca hisse senediniz alınır.

  Hisse Senedi Nedir?

  Hisse senedi şirketlerin ortaklarına sahip oldukları sermaye payını belgelendirmek amacıyla verdikleri kıymetli evraklara denir.