Borsa Nedir?

Sözlük anlamı olarak tüccarların ve sarraflarla değerli kağıt ve tahvil alışverişiyle uğraşan kişilerin alım satım amacıyla iş yaptıkları yere borsa denir. Devlet denetimi altında yapılmaktadır. Belli kurallara uyulması gerekir. Talep edilen mallar için düzenlenmiş bir piyasadır. Hisse senedi gibi değerli evrakların alınıp satıldığı yerlere menkul kıymet borsası denir. Yeni adıyla Borsa İstanbul(BİST) eski adıyla da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bir menkul kıymet borsasıdır.

Borsalarda alıcı ve satıcılar genellikle komisyoncuların aracılık yapmasıyla karşı karşıya gelirler. Bu karşılaşmada Satıcının arzı ile alıcının talebi fiyatı belirler. Ve anlık olarak değişen arz talep dengesine göre fiyatlarda değişiklik gösterir. Her borsanın kendine özgü kuralları ve standartları olabilir. Aynı zamanda borsalarda bir düzenleyici denetleyici kurumlar olur. Türkiye’de Borsa İstanbul, bir anonim şirket olarak kendi yönetim kurulunun aldığı kararlar ile yönetilir.

Borsada Alım Satımı Nasıl Görebilirim?

Alım satımı görmek için derinlik analizi yaptırmanız gerekir.

Borsada Derinlik Ve Alıcı Satıcı Görme İşlemi : Derinlik analizi, alıcıları ve satıcıları izlemek için kullanılmaktadır. Belirli bir hacme kadar ücretsiz olan bu hizmet, belirli bir hacimden sonra ücretli olarak verilmektedir.

Borsada gerçekleşen derinlik analizi ile alıcılar ve satıcılar tarafından ne tür işlemler yapılacağını görebilirsiniz. Elde edilen sonuçların kesinliği yoktur ancak bir bilgi sahibi olabilmeniz için yeterlidir. Hisse senedi ile ilgili verilen sonuçların kesinliği olmamasına rağmen alım satım emri veren kişiler ve kaç kişi olduğu görülmektedir. Bu işlemi yapabileceğinizi ücretsiz programlar mevcuttur. Yatırımcılar tarafından borsada sıklıkla duyulan bir kavram olan borsa derinlik görme programları eksiksiz olarak yapabilmek için aracı kurumlar tarafından hazırlanmış uygulamalardan yararlanmak gerekir. Bu noktada derinlik izleme programları kullanarak veri dağıtımına erişim mümkündür.

Borsada Derinlik İzleme Programları Nelerdir?

Ücretsiz uygulamalara erişebilmek ve borsa ile ilgili anlık veri alabilmek için canlı borsa takip uygulamaları da kullanılabilir. Bunlar arasında:

    • Matriks,
    • IBS,
    • TAMS,
    • Forex gibi uygulamalar öne çıkmaktadır.

Bunlar piyasalarda meydana gelen değişimleri, haberleri, verileri ve yorumları anlık olarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında bulunan kullanıcılara aktarmaktadır.