İçeriğe geç

Deprem Yardım Parası Sorgulama

  Türkiye’de meydana gelen Kahramanmaraş depremi sonrası büyük çaplı bir afet yaşanmıştır. Çok sayıda ilin etkilendiği depremde vatandaşlar evsiz kalmıştır. Bu yüzden evi yıkılan ve hasar gören vatandaşlara yönelik yardım parası uygulaması devreye sokulmuştur. Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen karar ile AFAD aracılığı ile depremden etkilenen vatandaşlara 10.000 TL yardım parası verilmektedir. Deprem yardım parası için başvuru oluşturulmasına gerek yoktur. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tamamlanan hasar tespit çalışmaları sonucuna göre deprem yardım parası ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Öncelik yıkılmış olan evlere verilmektedir. Sonra sıralama çok ağır hasarlı, ağır ve orta hasarlı olarak devam etmektedir. Bu koordineye göre AFAD yardım ödemeleri yapılmaktadır. Hasar almayan evlere dair ödeme yapılmamaktadır. Yıkık, acil yıkılacak, ağır, orta ve az hasarlı olarak tespit edilen konutlara yönelik olarak yardım yapılacaktır. Ödemeler AFAD tarafından yapılmaktadır.

  Deprem yardımı yatırılan vatandaşlara sms ile bilgi veriliyor. Böylece vatandaş Ziraat Bankasına giderek deprem yardım parasını alabiliyor. Ancak yinede sorgulamak isteyenler aşağıdaki yöntemleri kullanabilerler.

  Deprem Yardım Parası Sorgulama

  Depremden dolayı evi yıkılan, hasar gören vatandaşlar aşağıdaki yöntemleri kullanarak deprem yardım parasının yatıp yatmadığını görebilirler.

  • e-devlet Kapısı Sisteminden Deprem Yardım Parası Sorgulama
  • Ziraat Bankasından Deprem Yardım Parası Sorgulama

  e-devlet Kapısı Sisteminden Deprem Yardım Parası Sorgulama

  Bu yardımdan faydalanıp faydalanamadığını görmek isteyen vatandaşlar e-devlet kapısı sistemini kullanarak sorgulama yapabilirler. Deprem yardım parası sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Öncelikle e-devlet kapısı internet sitesine girin.
  • TC kimlik numanız ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • Arama kısmına hane başı destek ödeme sonucu yazarak ilgili sayfanın listelenmesini sağlayın.
  • Gelen bağlantıya tıklayın.
  • Bu sayfada destekle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Kullanılacak olan sorgulama sayfasının görüntüsü aşağıda verilmiştir.

  Ziraat Bankasından Deprem Yardım Parası Sorgulama

  Ziraat Bankasında hesabı olan vatandaşlar bankaya ait kanalları kullanarak deprem yardım parasının yatıp yatmadığını sorgulayabilirler. Mobil uygulama, internet şube, Ziraat Şubesi gibi kanalları kullanabilirler.

  Hesabı olmayan vatandaşlar ise şubeye giderek TC kimlik numaraları ile deprem yardım parasını sorgulayabilirler.