İçeriğe geç

Diyarkart Türleri Nelerdir?

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarında kullanılan Diyarkart’ın ödeme çeşidine göre türleri vardır. Bu türler kartı kullanan kişilerin özelliklerine göre belirlenmektedir. Belediyeye ait toplu taşıma araçları ve özel halk otobüslerinde Diyarkart kullanılmaktadır.

  Diyarkart Türleri Nelerdir?

  Tam Diyarkart

  Tam biniş kartı talep eden yolcular şehrin 40 ayrı noktasında bulunan DİYARKART şatış ve dolum merkezleri ile jeton satış büfelerinden TAM DİYARKART ya da AKILLI JETON temin edebilirler.

  İndirimli Kart

  Gerekli şartları taşıyan kişiler bu kartı alabilir.

  Diyarkart Öğrenci :  İlköğretim – Lise – Üniversite Öğrencisi olanlar faydalanabilir. İstenen belgeleri toparladıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Diyarkart başvuru ve dağıtım merkezine başvuru yapabilirler. Kişiselleştirilmiş kartlarını aynı yerden alabilirler.

  Diyarkart Öğretmen : Öğretmenler başvurarak bu kartı indirimli kullanabilirler. İstenen belgeleri toparladıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Diyarkart başvuru ve dağıtım merkezine başvuru yapabilirler. Kişiselleştirilmiş kartlarını aynı yerden alabilirler.

  Diyarkart 65 Yaş : 65 yaş üstü vatandaşların faydalanabileceği karttır. 65 yaş üstü vatandaşlar gerekli belgeleri hazırlayarak bu karta başvurup kişiselleştirilmiş Diyarkart 65 yaş kartlarını alabilirler. Kişiselleştirilmiş kartlarını aynı yerden alabilirler.

  Ücretsiz Diyarkart : Bu kartı kullanmaya hak kazanan kişiler istenen belgeleri toparladıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Diyarkart başvuru ve dağıtım merkezine başvuru yapabilirler. Kişiselleştirilmiş kartlarını aynı yerden alabilirler.

  Diyarkart Zabıta : Zabıta görevlileri için sunulan bu tarifeden faydalanmak isteyen zabıtalar istenen belgeleri toparladıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Diyarkart başvuru ve dağıtım merkezine başvuru yapabilirler. Diyarkart zabıta formunu doldurmaları gerekir. Kişiselleştirilmiş kartlarını aynı yerden alabilirler.

  Diyarkart PTT : Bu tarifeden faydalanmak isteyen posta dağıtıcıları Diyarkart PTT formunu doldurarak, istenen belgeleri toparladıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Diyarkart başvuru ve dağıtım merkezine başvuru yapabilirler. Kişiselleştirilmiş kartlarını aynı yerden alabilirler.

  Diyarkart Basın : Sarı basın kartı sahipleri için geçerlidir. Bu kart tarifesinden faydalanmak isteyen basın mensupları diyarkart basın formunu doldurarak , istenen belgeleri toparladıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Diyarkart başvuru ve dağıtım merkezine başvuru yapabilirler. Kişiselleştirilmiş kartlarını aynı yerden alabilirler.

  Diyarkart Engelli : Engelli vatandaşlar için sunulan bu tarifeden faydalanmak isteyen kişilerin engellilik oranı %40 ve üzeri olmalıdır. Diyarkart engelli formunu doldurarak, istenen belgeleri toparladıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Diyarkart başvuru ve dağıtım merkezine başvuru yapabilirler. Kişiselleştirilmiş kartlarını aynı yerden alabilirler.