İçeriğe geç

e-Devlet Aile Gelir Belgesi Alma

  Ailelerin gelir durumunu gösteren aile gelir belgesini e-devlet sistemi üzerinden almak mümkündür. Bazı işlemlerde bu belge talep edilmektedir. Aile gelir belgesi almak isteyen kişiler makalemizin devamında verilen bilgilerden faydalanarak bu belgeyi alabilirler. Ailede çalışan bireyin aylık kazancını belgeleyen bu belge ile ailenin gelir düzeyi görülür. Çeşitli kurum, kuruluş, yardım vakıfları, sosyal kurumlar, özel sektör teşebbüsleri tarafından aile gelir belgesi talep edilebilmektedir. Bankalar kredi başvurusu için gelir belgesi talebinde bulunmaktadır. Ayrıca burs ve yardım başvurularında gelir belgesi istenmektedir. Böylece yardım yapmak isteyen kuruluşlar ve vakıflar kişilerin maddi durumlarını doğru şekilde görebilmektedirler.

  e-Devlet Aile Gelir Belgesi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

  e-devlet sisteminden aile gelir belgesi almak mümkündür. Çalışan kişiler e-devlet sistemi üzerinden bordrolarını alarak gelir belgesi olarak ibraz edebilirler. e-devlet sistemi üzerinden aile gelir belgesi almak isteyen kişiler aşağıdaki adımları izleyebilir:

  • Aile gelir belgesi için e-devlet sistemine giriş yapın. Giriş sayfası için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  e-devlet kapısı giriş sayfası için buraya tıklayınız.

  • Bağlantıya tıkladıktan sonra gelen sayfada ilgili alanlara TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın. Sisteme giriş yapmak için size bir kaç seçenek sunulmuştur. Bu seçeneklerden istediğinizi kullanabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra Kurumlar kısmına tıklayın.
  • Maliye bakanlığı bağlantısına tıklayın.
  • Açılan sayfadan e-Bordro hizmet sekmesini tıklayın.
  • Açılan sayfada aile gelir belgenizi görebilirsiniz.

  e-devlet belgeyi yazdırma ve cihazınıza indirme imkanı vermektedir.

  E-Devlet Maaş Bordrosu İçin tıklayınız.

  Çalışmayanlar için Aile Gelir Belgesi Alma Nasıl Olur?

  Çalışmayan ve herhangi bir geliri bulunmayan kişilerin gelir belgesi almak için izlemesi gereken yol şu şekildedir:

  Bu kişilerin ikamet kaydının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmesi gerekiyor. Daha sonra burada bulunan görevliye durum anlatılarak gelir belgesi için gerekli süreç başlatılır. Çalışmayan, çalışamayan bireylerin gelirlerinin olmadığını kanıtlamak için bu belgeyi almaları gerekir. Genel sağlık sigortası ve bu tarz durumlar için gelir belgesi ibrazı önemlidir. Aksi durumda devlete ödenmesi gereken meblağlar ödenmediği için sorunlar çıkabilir. Ayrıca gelir belgesi çalışmayan vatandaşlardan yardım ve burs başvurularında talep edilmektedir. Kurum, kuruluş ve vakıflara verilmek üzere gelir belgesi alınabilmektedir.