İçeriğe geç

Fakirlik Belgesi Alma

  Fakirlik belgesi ülkemizde muhtaç durumda olan vatandaşlara verilir. Bu belge yardımı ile yardım, burs gibi imkanlardan faydalanabilirler. Bazı kurum ve kuruluşlar hizmetlerinden faydalanması için muhtaç durumda olan vatandaşlara bazı imkanlar sunarlar. Bu imkanlardan faydalanabilmek için fakir durumda olduklarını kanıtlamaları için fakirlik belgesi istenir. Gelir düzeyi düşük olan vatandaşlar fakirlik belgesi alarak bu imkanlardan faydalanabilirler.

  Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

  Fakirlik belgesi muhtarlar tarafından verilmektedir. Yaşağıdınız mahallenin muhtarına giderek fakirlik belgesi almak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Gelir durumunuz düşükse ve şartlara uygunsanız muhtar tarafından fakirlik belgesi verilebilir.

  Fakirlik belgesi almak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Öncelikle sizden istenecek olan belgeleri hazırlamalısınız.

  Fakirlik belgesi için gereken belgeler şu şekildedir:

  • T.C Kimlik belgesi
  • Fakirlik belgesi başvuru formu
  • Öğrenci belgesi

  Kimlik belgeniz varsa öğrenci belgeniz ile birlikte muhtarlığa giderek, muhtarlıktan temin edebileceğiniz fakirlik belgesi başvuru formunu doldurmanız gerekir.

  • Bütün belgeler tamamlandıktan sonra muhtara teslim edilir.
  • Bu aşamadan sonra muhtar sizinle ilgili bilgisi varsa fakirlik belgesini verer. Ancak durumunuzu bilmiyorsa küçük çaplı bir araştırma yapılması gerekir. Araştırmada eviniz, eşyalarınız ve genel yaşam standardınıza bakılır. Uygun görülmesi durumunda fakirlik belgesi verilir.

  Eğer bulunduğunuz bölgede muhtarlık yoksa o bölgede bulunan yerel yönetimlere fakirlik belgesi verme hakkı tanınır. Bu yerel yönetim binasına giderek fakirlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Maddi durumunuzun yeterli olmadığını kanıtlayan belgeler götürerek süreci kısaltabilirsiniz. Gelir testi uygulandığında gerekli miktarda gelir olmadığı kanıtlanırsa fakirlik belgesi daha kolay verilir.

  Muhtarlıklar bir seferlik yardımlar yapmaktadırlar. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler muhtarlığa giderek fakirlik belgesi talep edebilirler. Bir kereye mahsus ve bu yardımı almak amacıyla alınır.

  Büyük şehirlerde muhtarın yada yerel yönetimdeki görevlinin sizi ve durumunuzu bilmesi zordur. Bu yüzden maddi durumunuzun yetersiz olduğunu ve varsa diğer zorlayıcı etkenleri kanıtlayan belgeler götürmeniz fakirlik belgesi almanızı kolaylaştırabilir. Küçük illerde bu durum daha kolaydır ve genelde fakirlik belgesi için başvuran kişiler tanındığı için mali durumları bilinir. Muhtar ve yerel yöneticinin sizi tanıması ve durumunuzu bilmesi fakirlik belgesi almanızı kolaylaştırır.