İçeriğe geç

e-Devlet Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Aşı sorgulama işlemleri e-devlet ve e-nabız sistemleri üzerinden yapılır. Makalemizde e-devlet yöntemini kullanarak nasıl aşı sorgulaması yapabileceğinizi anlatacağız.

  e-Devlet Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  e-devlet sistemi üzerinden aşı sorgulaması yapabilmek için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • e-devlet İnternet Sitesi Üzerinden Aşı Sorgulama
  • e-devlet Mobil Uygulaması Üzerinden Aşı Sorgulama

  e-devlet İnternet Sitesi Üzerinden Aşı Sorgulama

  e-devlet resmi internet sitesine ulaşarak aşı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. e-devlet şifreniz var ise bu işlem oldukça pratiktir. Şifrenizi henüz almadıysanız PTT işyerlerinden size en yakın olana giderek kolayca alabilirsiniz.

  Size en yakın PTT şubeleri için tıklayınız.

  Şifrenizi aldıktan sonra e-devlet internet sitesine giriş yapmalısınız. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  E-devlet internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  Bağlantıya tıkladıktan sonra aldığınız şifre ve TC kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ise arama kısmına Aşı sorgulama yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki aşı sorgulama sayfaları karşınıza çıkar. Bu sayfalardan sorgulama yapmak istediğinizi kullanabilirsiniz.

  Sağlık Bakanlığı/Okul Çağında Yapılan Aşı Bilgileri Sorgulama

  Sağlık Bakanlığı/Seyahat Sağlığı Aşılama Durumu Sorgulama

  Covid 19 aşısı için sorgulama yapmak istiyorsanız e-nabız sistemine yönlendirilirsiniz. e-nabız sistemi için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilgili aşı sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

  e-nabiz kişisel sağlık sistemi için buraya tıklayınız.

  e-devlet Mobil Uygulaması Üzerinden Aşı Sorgulama

  e-devlet mobil uygulamasını öncelikle akıllı cihazınıza indirmeniz gerekir. Daha sonra aşı sorgulaması yapabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan cihazınız için uygun olanı seçerek indirebilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  e-devlet mobil uygulamasını akıllı cihazınıza indirdikten sonra aşı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Arama kısmına aşı yazarak gelen listeden hangi aşı ile ilgili sorgulama yapmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Aşı sorgulama sayfasınada çocukluk çağı aşıları ve devlet tarafından yapılan diğer aşıların sorgulamasını yapabilirsiniz.

  e-devlet sistemi ile aşı sorgulama yapmak için kullanabileceğiniz yöntemeler ve izlemeniz gereken adımlar bu şekildedir. e-Devlet Mobil uygulama yada internet sitesi üzerinden kolayca aşı sorgulaması yapabilirsiniz.