İçeriğe geç

E-Devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Araç trafik sigortası karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası ya da kısaca trafik sigortası olarak geçer. Bu sigorta mecburidir. Araç sahibi olan herkesin trafik sigortası yaptırması gerekir. Otomobil, kamyon, motosiklet ve diğer kara yolu taşıtları için yapılan bir sigortadır. Yapılan araç trafik sigortasının detaylarını görmek isteyenler e-devlet sistemini kullanabilirler. E-Devlet’ten trafik sigortanız ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Bunun için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. e-devlet sistemine giriş yaparak nasıl araç trafik sigortası sorgulanacağını makalemizin devamından öğrenebilirsiniz.

  E-Devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı yapılır. Öncelikle e-devlet internet sitesine girilmesi gerekir. e-devlet sistemine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  Gerçek Kişiler İçin e-devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi

  Gerçek kişiler e-Devlet’te plakadan araç sigorta sorgulama işlemlerini aşağıdaki gibi tamamlayabilirler:

  • Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi) adresine giriş yaparak “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)” sayfasına ulaşın.
  • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın ve Tc kimlik numanız, e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
  • Gelen sayfada bulunan ilgili alana plakanızı girin ve sorgulayın.

  Sorgulama sonrası aracınıza ait tüm sigorta poliçelerini görebilirsiniz. İsterseniz indirebilir ve detaylarını inceleyebilirsiniz.

  Tüzel Kişiler İçin e-devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi

  Tüzel kişiler e-Devlet’ten trafik sigorta sorgulama işlemlerini şu şekilde yapabilirler:

  Tüm bu sorgulama işlemlerini e-devlet mobil uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz. E-devlet mobil uygulamasını aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.  e-devlet mobil uygulamasını akıllı cihazınıza indirerek araç sigorta sorgulama işlemini istediğiniz her yerde yapabilirsiniz. Bilgisayar başına geçmenize gerek kalmaz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.