İçeriğe geç

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

  e-devlet sistemi üzerinden miras sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Bu işlem için neler yapılması gerektiğini makalemizde detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Miras hakkını öğrenmek için e-devlet sistemini 1990 yılından sonra vefat eden kişiler için kullanabilirsiniz. Öncesi hakkında bilgi almanız mümkün değildir. e-devlet üzerinden bakılan mirascılık belgesinde 1990 sonrası miras kalanları görebilirsiniz.

  E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

  E-devlet’ten miras sorgulama işlemi yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

  Öncelikle e-devlet sistemine girmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayın.

  E-Devlet Miras Sorgulama işlemi için buraya tıklayınız.

  • Sisteme giriş yapmak için sizden e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız istenecektir. Bunun dışında farklı giriş yöntemleride vardır.  Ancak e-devlet şifresi ile giriş yapmak en çok tercih edilen ve pratik olandır.
  • E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı ile e-devlet’e giriş yapılabilmektedir.
  • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan e-hizmetler butonuna tıklanması gereklidir.
  • Açılan sayfada hizmet alınabilecek kurumlar listelenmektedir. Bu kurumlar içerisinden Adalet Bakanlığı seçilmelidir.
  • Ardından Adalet Bakanlığı aracılığı ile yapılabilecek işlemler görülebilmektedir. Bu işlemler içerisinden Veraset İlamı Sorgulama seçilmelidir.
  • Sorgulamanın yapılabilmesi için miras bırakan kişinin T.C kimlik numarasının girilmesi gereklidir. Sonrasında sorgula butonuna tıklanmalıdır.
  • Açılan sayfada T.C. kimlik numarası girilmiş olan kişiden kalan miraslar listelenir.

  Miras Sorgulamasında Miras Görünürse Ne Yapılmalıdır?

  Eğer sorgulama sonrası üzerinize miras kaldığını görürseniz önce vergi borcunuzu sorgulamanız gerekir. Sorgulama sonrası miras kalması durumunda vergi borcunuzu ödemelisinz. Üzerinize geçen taşınmaz yada vergi sonucu doğuran miraslardan dolayı vergi yükümlülüğünüz bulunur. Vergi borcunuz var ise ödenmesi gerekir. Ödeme işleminden sonra miras olarak üzerinize geçen hakkınızdan faydalanabilmek için yapmanız gerekenler vardır. Mirası kullanmak için miras belgesi almanız gerekir. Mirasçılık belgesi Sulh hukuk mahkemelerince veya noterler tarafından verilmektedir. VUK gereğince vergi dairesine müracaat edilerek veraset beyannamesinin verilmesi gerekmektedir. Bu işlem için bazı belgeler de gerekir. Bu belgeler ile birlikte ilgili yerlere müracat ederek miras kalan haklarınızı kullanmak için talepte bulunabilirsiniz.