İçeriğe geç

e-Devlet Hac Kura Sonucu Sorgulama

  Hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar kura sonuçlarını nereden nasıl sorgulayacaklarını merak etmektedirler. Her yıl yapılan hac kura çekilişleri Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yapılır. Hac kura sonuçlarını öğrenmek isteyen vatandaşlar e-devlet kapısı sistemini kullanarak kolayca öğrenebilirler. Hac başvurusu yapıp sonucunu öğrenmek isteyenler için e-devlet üzerinden nasıl sorgulama yapılacağını makalemizin devamında detaylı olarak anlatacağız. Kura sonrası e-devlet sistemini kullanarak kolayca hac kura sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

  e-Devlet Hac Kura Sonucu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Hac kura sonuçlarını öğrenmek için e-devlet sistemini kullanmak isteyenler aşağıdaki adımları izlemelidirler. Hac kura sonuçları Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Genel Müdürlüğü tarafından açıklanır. Hac kura çekilişlerinin sonucunu sorulamak için e-devlet sisteminin altyapısını kullanan Diyanet İşleri Başkanlığı sayfasında görebilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle e-devlet internet sitesine giriş yapın. e-devlet internet sayfası için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  E-devlet internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  • Sisteme giriş yapmak için anasayfada bulunan giriş yap butonuna tıklayın ve gelen sayfada TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • e-devlet sistemine girdikten sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet hac kura sonucu sorgulama sayfasına girin.

  e-devlet Hac Kura Sonucu Sorgulama İşlemi için tıklayınız.

  Burada sorgulama yaparak hac başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden hac işlemleri yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  e-devlet hac işlemleri sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

  Bu adımları e-devlet mobil uygulaması üzerindende yapabilirsiniz. Böylece akıllı cihazınızdan istediğiniz an sorgulama yapma imkanı bulursunuz. e-devlet kapısı mobil uygulaması için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

  Hac Nedir?

  Hac kelime anlamı olarak yönelmek ve ziyaret etmek anlamına gelir. Dinimizde yani İslam dininde hac, imkanı olan her Müslümanın yapması gereken bir ibadettir. Hac belli bir zaman içinde Kabe, Arafat ve Mina’yı ziyaret edip buralarda bazı ibadetleri ve dini görevleri yerine getirmek üzere yapılan bir ibadettir. Kuran-ı Kerimde Kabe’nin Hz. İbrahim ve Haz. İsmail tarafından yeniden inşa edilmesi ile Hac suresinde geçen ayetlere göre insanları hac yapmak için Mekke’ye ilk davet eden Hz. İbrahim peygamber olmuştur. O günden bu güne tüm inananlar Kabe’yi ziyarette bulunmaktadır. Hac görevini yerine getirme imkanı bulan Müslümanlar başvuru yaparak kutsal mekana gidecekleri günü sabırsızlıkla beklemektedirler.