İçeriğe geç

Hac Kura Sorgulama

  Hac ibadeti kutsal kabul edilen mekânları dinî maksatla ziyaret etmek suretiyle yapılır. Hacca gitmek İslâm’ın beş şartından biridir. Maddi durumu iyi olan müslümanların üzerine farzdır. Bir şeyin etrafında dönmek, dolanmak anlamına gelen bir kelimeden türeyen hac kelimesi çok eski bir dilden günümüze taşınmıştır. İbadetin yapılış şekli dikkate alındığında oldukça uyumlu ve uygun bir isim verildiği görülmektedir. Müslümanların belirlenmiş bir zamanda Kabe’yi ziyaret ederek belirlenmiş olan noktalara gidip bazı dini görevleri yerine getirmek durumundadırlar. Bu yerler Arafat, Müzdelife ve Mina’dır. Buralar ziyaret edildikten sonra belli olan dini görevlerin yerine getirilmesi gerekir. Bu görevleri bitirerek ziyaretini tamamlayan müslümanlar Hacı olurlar.

  Hacı olmak isteyen müslümanlar başvuru oluşturarak hac vaktinden önce yapılan kura ile hac görevlerini yerine getirmek isterler. Yapılan kura çekilişi sonrası belirlenen adaylar hacca gitmeye hak kazanırlar. Hac kura sonuçlarını öğrenmek isteyen bireyler bunu online yöntem ile yapabilirsiniz. Hac kura sonuçlarını öğrenmek istiyorsanız e-devlet kapısı sistemini kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı makalemizin devamında görebilirsiniz.

  Hac Kura Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Hac Kura sorgulama işlemi için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu sisteme giriş yapmalısınız. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile birlikte sisteme girdikten sonra Diyanet İşleri Başkanlığının sayfasında sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle e-devlet internet sitesine giriş yapın. e-devlet internet sayfası için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  E-devlet internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  • Sisteme giriş yapmak için anasayfada bulunan giriş yap butonuna tıklayın ve gelen sayfada TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • e-devlet sistemine girdikten sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet hac kura sonucu sorgulama sayfasına girin.

  e-devlet Hac Kura Sonucu Sorgulama İşlemi için tıklayınız.

  Burada sorgulama yaparak hac başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

  Diğer Hac İşlemleri Nereden Yapabiliriz?

  e-devlet sistemi üzerinden hac işlemleri yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  e-devlet hac işlemleri sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

  Bu adımları e-devlet mobil uygulaması üzerindende yapabilirsiniz. Böylece akıllı cihazınızdan istediğiniz an sorgulama yapma imkanı bulursunuz. e-devlet kapısı mobil uygulaması için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.