İçeriğe geç

Hac Kura Sonuçları Açıklandı mı?

  Hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adayları başvurularını yaparak kendileri için hacca gidiş izninin çıkmasını bekler. Her sene sırası gelen bireyler hac kurasında çıkar ve hac ibadetini yapmalarının yolu açılır. Bu kişiler gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra hac ibadetini yerine getirmek için yola çıkarlar. Hac ibadeti belli bir zaman içinde (bu zaman dinimizce belirlenen zamandır) Kabe, Arafat ve Mina’yı ziyaret edip buralarda bazı ibadetleri ve dini görevleri yerine getirerek yapılır. Tüm görevler yerine getirildikten sonra Hacı olunur. Hacı olmak için giden vatandaşlarımız yurda hacı olarak dönüş yaparlar. Hacıya gitmek için başvuru oluşturan vatandaşlar hac kura çekilişi sonrası sorgulama yaparak kendilerine hac ibadetinin çıkıp çıkmadığını öğrenebilirler. Hacca sadece kurada çıkan hacı adayları gedebilir. Gitmeden önce Diyanet İşleri Bakanlığının ilgili birimi tarafından yapılan eğitimlerle hac ibadetinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olurlar. Daha sonra yola çıkarak ibadetlerini yerine getirebilirler. Hacılar Diyanet İşleri Bakanlığının sorumluluğunda kutsal topraklara giderler.

  Hac Kura Sonuçları Açıklandı mı?

  Hac kura sonuçlarını öğrenmek için e-devlet sistemini kullanmak isteyenler aşağıdaki adımları izlemelidirler. Hac kura sonuçları Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Genel Müdürlüğü tarafından açıklanır. Hac kura çekilişlerinin sonucunu sorulamak için e-devlet sisteminin altyapısını kullanan Diyanet İşleri Başkanlığı sayfasında görebilirsiniz. Hac kura sonuçlarını öğrenmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle e-devlet internet sitesine giriş yapın. e-devlet internet sayfası için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  E-devlet kapısı internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  • Sisteme giriş yapmak için anasayfada bulunan giriş yap butonuna tıklayın ve gelen sayfada TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • e-devlet sistemine girdikten sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet hac kura sonucu sorgulama sayfasına girin.

  Hac Kura Sonucu Sorgulama İşlemi için tıklayınız.

  Burada sorgulama yaparak hac başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden hac işlemleri yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  Hac kura sonuçlarını görmek için buraya tıklayınız.

  e-devlet internet sitesi dışında mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. Mobil uygulamayı akıllı cihazınıza indirerek bu bağlantıları kullanabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.