İçeriğe geç

Vergi Kimlik No Sorgulama e-Devlet

  Vergi kimlik numarası bazı alanlarda işlem yapmak için zorunludur. Finansal kiralama işlemleri, bankacılık işlemleri ve kredi kartıyla yapılan işlemler, çek, senet, havale ve bono ile ilgileniyorsanız, noter işlemlerinde, sigortacılık işlemlerinde, icra takipleri, tapu ve tescil işlemleri, vergilendirme kapmasına giren her türlü ticari işlemde vergi kimlik numarası kullanılması zorunludur. Bu sebeple alınması gerekir. Vergi kimlik numarası bir kaç yöntemle alınabilir. Makalemizde hepsinde bahsedeceğiz ancak özellikle e-devlet kapısı sistemi üzerinden nasıl sorgulama yapılacağını anlatacağız.

  Vergi Kimlik No Sorgulama e-Devlet

  e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmından vergi kimlik numarası sorgulama yazmanız durumunda karşınıza bağlantılar gelir. Aşağıda e-devlet kapısı sistemine nasıl ulaşabileceğinize dair bağlantılar vardır. İlk bağlantı internet sitesine ulaşmanızı sağlar. İkinci ve üçüncü bağlantılar ise mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirmek içindir.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  e-devlet bu hizmeti Gelir İdaresi Bakanlığına ait internet sitesi üzerinden vermektedir.

  Vergi Kimlik Numarası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Aşağıdaki yöntemler ile vergi kimlik numaranızı sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

  • Online Başvuru Yaparak Vergi Kimlik Numarası Sorgulama
  • Vergi Dairesinden Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

  Online Başvuru Yaparak Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

  Gelir İdaresi Bakanlığına ait olan internet sitesinden vergi kimlik numarası sorgulama işlemi yapabilir ve numaranızı öğrenebilirsiniz. Online vergi kimlik numarası sorgulama işlemi yapabilmek için önce aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bu bağlantı ile sorgulama sayfasına ulaşabileceğiniz sayfayı açarsınız.

  Gelir İdaresi Bakanlığı üzerinden vergi kimlik numarası sorgulamak için tıklayınız.

  Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza İnteraktif Vergi Dairesi sayfası gelir. Burada ekranın solunda bulunan alandan Vergi Kimlik Numarası Sorgulama seçeneğini seçin ve gelen sayfada sizden istenen ad, soyad, baba adı, doğum yeri, doğum yılı alanlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.

  Vergi Dairesinden Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

  Vergi dairesine giderek kendiniz doğrudan başvuru yaparak vergi numaranızı alabilirsiniz. Bunun için herhangi bir vergi dairesine gidebilirsiniz. Vergi numarası için başvuru yaparken dilekçe doldurmanız gerekir. Kimliğinizin de yanınızda olması önemlidir.

  Size en yakın vergi dairesinin neresi olduğunu görmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.