İçeriğe geç

T.C. İle Pasaport Sorgulama

  Yaşadığı ülkenin dışına çıkmak isteyen vatandaşlar pasaport almak zorundadırlar. Pasaport yurtdışına çıkışta ve yurtdışında kimlik bilgilerinin öğrenilmesi ve ülkesinin yurtdışına çıkma konusunda o kişiye yasak getirmediğinin anlaşılması için gereklidir. Pasaportun verilen kişi ve duruma göre çeşitleri vardır. Bu çeşitler Umuma Mahsus Pasaport , hususi damgalı pasaport, hizmet damgalı pasaport, diplomatik pasaport, geçici pasaport, yabancılara mahsus pasaport olarak sıralanabilir. Pasaportlar bordo, yeşil, gri, pembe ve siyah renkte olurlar.

  T.C. İle Pasaport Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  TC kimlik numarasını kullanarak pasaport sorgulanabilir. Pasaport başvurunuzun durumunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. e-devlet kapısı sistemini kullanmanız gerekir. Ayrıca başvuru yaptığınız İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine giderek kimlik numaranız yardımıyla başvuru durumunuzu sorabilirsiniz.

  e-devlet üzerinden T.C. kimlik numanız ile sorgulama yapabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sayfasını kullanarak kolayca pasaport başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

  • Öncelikle e-devlet kapısı internet sitesine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapın. e-devlet internet sitesine aşağıdaki bağlantıyı yada mobil uygulamasını kullanarak ulaşabilirsiniz.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  Mobil uygulama üzerinden pasaport sorgulama yapmak isterseniz bu bağlantıları kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuza indirdikten sonra TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmalısınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  • Giriş yaptıktan sonra arama kısmını kullanarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sayfasını bulabilirsiniz.
  • Eğer isterseniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasında bulunan Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama alanı için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  Pasaport Başvuru Sorgulama sayfası için tıklayınız.

  • Pasaport için yaptığınız başvurunuzu bu sayfadan görebilirsiniz.

  Pasaport Almak için Nereye Başvurulur?

  Pasaport almak için önce randevu oluşturmanız gerekir. Randevu için https://randevu.nvi.gov.tr internet adresini yada Çağrı Merkezini (Alo 199) kullanabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra başvuru için alacağınız pasaport türüne göre aşağıdaki kurumlara başvuru yapabilirsiniz.

  • hususi ve hizmet damgalı pasaport almak için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.
  • umuma mahsus pasaportlar için İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.
  • Başvuru sahibi yurt dışında ise dış temsilciliklere başvuru yapılabilir.