İçeriğe geç

e-Devlet Bursluluk Sınav Sorgulama

  Devlet tarafından verilen parasız yatılılık ve bursluluk yardımı ilk öğretim ve lise öğrencilerine verilmektedir. Bu burs 18 yaşına kadar olan öğrencilere verilir. Beşinci sınıf öğrencilerinden başlanmak üzere on birinci sınıfa kadar olan öğrenciler bu burstan faydalanabilirler. Parasız yatılılık ve bursluluk yardımı için belirlenen kriter gelir düzeyi ile ilgilidir. Öğrencinin ailesinin geliri yıllık kişi başına düşen gelirin altında ise burs için başvurabilir. Yıllık kişi başı gelir miktarının üstünde olanlar başvuramaz ve yararlanamazlar. Ancak bir detay vardır. Öğretmen ve gazi çocuklarının başvurularında gelir düzeyine bakılmaz.

  parasız yatılılık ve bursluluk yardımı için sınava girilmesi gerekir. Sınavdan yüksek puan alan öğrenciler burs almaya hak kazanırlar. Öğrencilerin bulunduğu sınıfa göre özel bir sınav yada seviye belirleme sınavı uygulanır.

  e-Devlet Bursluluk Sınav Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Sınav yapıldıktan sonra sonuçları sorgulamak için e-devlet kapısı sistemi kullanılabilir. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavlarının sonuçları açıklandıktan sonra MEB duyuru yayınlar ve sınava giren öğrenciler iki farklı yöntem ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı sonuç sorgulama yapabilirler. Birinc yöntem MEB’in resmi internet sitesidir. Diğer yöntem ise e-devlet sistemidir. Sizlere makalemizde e-devlet üzerinden Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınav sorgulama işlemini anlatacağız.

  • Öncelikle e-devlet kapısı internet sitesine giriş yapın.
  • Ekranın sağ üst kısmında bulunan ‘Giriş yap’ butonuna tıklayın.
  • Karşınıza gelen giriş sayfasında ilgili alanlara TC kimlik numarası ve şifrenizi girin.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ister arama kısmına yazarak, ister aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşın.

  E-Devlet Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama İçin tıklayın.

  Girdiğiniz sınavın sonucunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Sınav sonucunda burs almaya hak kazandıysanız detayları buradan görebilirsiniz. Şehit ve gazi çocuğu olanların sorgulama yapmalarına gerek yoktur. Şehit ve gazi çocuklarına parasız yatılılık ve bursluluk bursu doğal hak olarak verilmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler kendileri için belirlenen miktarda bursu düzenli olarak alarak kullanabilirler.

  Ayrıca MEB üzerinden sorgulama yapmak isteyenler aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirler.

  MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu