İçeriğe geç

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

  Her yıl ödenen Emlak vergisi taşınmaz mal sahiplerine uygulanır. Ev gibi taşınmaz malların satışı yapıldığında tapu sahipleri her yıl devlete emlak vergisi adı altında vergi öder. Bu vergi iki taksite bölünür. Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere iki taksit halinde ödeme alınır. Emlak vergisini tapuda taşınmaz mala ait kaydı bulunan kişiler vergi ödemekle yükümlüdür, miras bırakan kişi vefat ettiğinde miras kalan kişiler ödemek zorundadır.  Emlak satıldığı sene vergi satan kişiye ait olur yeni sahibinin vergi yükümlülüğü sonraki sene başlar.

  Emlak Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Emlak vergi borcu olup olmadığını aşağıdaki yöntemler ile kolayca sorgulayabilirsiniz.

  • e-devlet Sistemi Üzerinden Emlak Vergi Borcu Sorgulama
  • Gelir İdaresi Başkanlığın İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Emlak Vergi Borcu Sorgulama
  • Emlağın Bulunduğu Belediyeden Emlak Vergi Borcu Sorgulama

  Bu yöntemlerin detaylarına kısaca aşağıda değindik. Umarız sizler için faydalı olur.

  e-devlet Sistemi Üzerinden Emlak Vergi Borcu Sorgulama

  e-devlet kapısı sisteminde emlak vergisi de dahil olmak üzere genel bir vergi borcu sorgulama sayfası mevcuttur. Bu sayfa ile devlete herhangi bir konudan dolayı vergi borcunuz olup olmadığını sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.  Öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir.  TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapmanız gerekir.

  Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak giriş sayfasına ulaşın ve bilgileriniz ile birlikte sisteme giriş yapın. Daha sonra sayfada sorgulama yapılabilir.

  e-devlet kapısı üzerinden emlak vergisi sorgulama işlemi için tıklayınız.

  Eğer vergiye neden olan bir durum varsa listelenir.

  Gelir İdaresi Başkanlığın İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Emlak Vergi Borcu Sorgulama

  Gelir İdaresi kolay hizmet vermek için ve yoğunluğu azaltmak için İnteraktif vergi dairesi hizmetini sunmuştur. Böylece bu platform üzerinden borcunuzu sorgulayabilir ve isterseniz ödemeyi hemen yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilgili siteye ulaşabilirsiniz.

  İnteraktif Vergi Dairesine ulaşmak için tıklayınız.

  Emlağın Bulunduğu Belediyeden Emlak Vergi Borcu Sorgulama

  Taşınmazınızın bulunduğu ilin belediyesi bu konuda size bilgi verebilir. Bu belediyeye giderek konu ile ilgilenen birime başvurabilirsiniz. Böylece hem borcunuzun durumunu öğrenir hem de ödeme yapabilirsiniz.