İçeriğe geç

e-Belediye Emlak Vergisi Borç Sorgulama

  Her yıl Mayıs ve Kasım aylarında ödenen emlak vergisi taşınmazı bulunan kişilerden alınır. İki taksit halinde ödemesi yapılır. Emlak vergisini ödemenin bir çok yolu vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • e-devlet Sistemi Üzerinden Emlak Vergi Borcu Sorgulama
  • Gelir İdaresi Başkanlığın İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Emlak Vergi Borcu Sorgulama
  • Emlağın Bulunduğu Belediyeden Emlak Vergi Borcu Sorgulama

  e-devlet sistemi ve gelir idaresi başkanlığı sayfası üzerinden yapılan ödemeler online olarak kredi kartınız ile yapılır. Oldukça kolay ve hızlı bir şekilde hiç bir yere gitmeden emlak vergisi ödemenizi ve sorgulamanızı yapabilirsiniz.

  Bu yöntemler arasında belediyeden emlak vergisi sorgulama seçeneğinde iki farklı vergi sorgulama ve ödeme yöntemi bulunur. Bunlar emlağınızın bulunduğu belediye binasına giderek ödeme veznesine giderek bilgi almaktır. Diğeri de emlağınızın bulunduğu belediyenin resmi internet sayfası üzerinden online olarak sorgulama ve ödeme yapmaktır. e-belediye hizmeti sunan belediyelerin böyle bir imkanı vardır. Eğer emlağınızın bulunduğu belediyenin e-belediye hizmeti mevcutsa kolayca bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.

  e-Belediye Emlak Vergisi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Taşınmazınızın bulunduğu ilin belediyesine başvurarak emlak vergisi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Belediye binasına giderek ilgili bölümden emlak vergisi borcunuzu sorma imkanınız vardır. Bu oldukça kolaydır ancak dışarı çıkmanız gerekir. Borcunuz yoksa ve ödemeyi daha önce yaptıysanız boşuna gitmiş olursunuz. Eğer evinizden yada bulunduğunuz yerden hızlıca online olarak emlak vergisi sorgulaması yapmak isterseniz e-belediye hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bunun için emlak vergisi ödeme durumunu oluşturan taşınmazınızın bulunduğu belediyenin resmi internet sitesine girerek e-belediye emlak vergisi sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. e-belediye sistemi üzerinden hem emlak vergisi sorgulama hem de emlak vergisi ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aşağıda bazı belediyelerin e-belediye sayfalarının bağlantılarını sizin için paylaşıyoruz.

  Üsküdar Belediyesi E-Belediye sayfası için tıklayınız.

  Karabağlar Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Çiğli Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Çankaya Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Keçiören Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Pursaklar Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Sizde bulunduğunuz ilde taşınmazınızın kayıtlı olduğu belediyenin resmi internet sitesini arama motoru üzerinden aratarak bulabilir ve emlak vergisi sorgulama işlemini yapabilirsiniz.