İçeriğe geç

Esnaf Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Covid-19 pandemi süreci nedeniyle bir çok esnaf zor durumda kalmış, bir kısmı kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Devlet esnafın yaşadığımız zorlu zamanlarda daha fazla sıkıntıya girmemesi ve kapanmak zorunda kalmaması için destek olma kararı aldı. Bunun için Esnaf Destek Paketi verme kararı alındı. Bu pakette 1000 TL + büyük şehirler için 750 TL, küçük şehirler için 500TL kira yardımı yapılacaktır. Ayrıca küçük çaplı işletmelere 3 ay aylık 1000 TL destek verilecektir. Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre verilecek kira yardımı ile ilgili bazı şartları taşıyan ve iş yeri kira olan esnafa 3 ay boyunca kira yardımı verilecek. Bu yardımlar büyük şehirlerde 750 TL, küçük şehirlerde 500 TL olarak belirlenmiştir.
  Esnaf Kira Desteği ile ilgili henüz başvuru şartlarının genel hatları bildirilmiştir. Diğer süreçler belirlendikten sonra detaylı açıklama yapılacaktır.

  Esnaf Kira Yardımı ile İlgili Bilgiler Nelerdir?

  Esnafa destek amaçlı verilecek olan kira yardımı ile ilgili bilinen kararlar şu şekildedir:

  • Hazine taşınmazları üzerinde bulunan turizm tesisleri ve deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat payları ile ecri misillerin ödeme süreleri başvuru şartı aramadan 1 yıl süreyle ertelenmiştir.
  • Belediyelere mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim yapma veya erteleme kararı alabilme imkanı sağlandı.
  • Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerden pandemi süreci içinde sözü edilen bedeller alınmayacak, sözleşme süreleri uzatılabilecek.
  • Peşin ödeme yapan ama iş kaybına veya ekonomik zarara uğrayan iş yerleri için salgın süresince gerekli indirim, erteleme ve süre uzatımı hakkı verilecek.

  Basit Usule Tabi Olmanın Genel Şartları

  Esnaf kira yardımından faydalanabilmek için basit usule tabi işyeri olunması gerekmektedir. Basit usule tabi olan işyeri sayılmak için gerekli genel şartlar şu şekildedir:

  • Kendi işinde çalışmak yada orada bulunmak şartı vardır.

   Bu şartta işyerinde yardımcı işçi, çırak olması,
   Geçici olarak mecburen işinin başında olamama durumu,
   Eğer işyeri sahibi öldüyse eşi, küçük çocukları namına işe devam edilmesi durumlarında şart bozulmaz.

  • 26İşyeri iş sahibine ait ise emsal kira bedeli, kira ise yıllık kira bedeli toplamı (Büyükşehir belediye sınırları içinde ise 2020 takvim yılı için 11.000 TL, büyükşehir belediye sınırları dışında ise 2020 takvim yılı için 7.000 TL’yi aşmamalıdır.)
  • Ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamak.

  Yukarıda sayılan şartları karşılamanız durumunda basit usule tabi işletme olarak kabul edilirsiniz. Esnaf kira desteğinden faydalanabilirsiniz.