İçeriğe geç

Evlendikten Sonra Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Çeyiz parası almak isteyenler makalemizden faydalanarak nasıl alabileceklerini başvuruyu nereye yapacaklarını öğrenebilirler.

  Evlendikten Sonra Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Çeyiz parası alma hakkı evlenme olayı gerçekleşince doğar. Yetim kız çocuğunun nikahı kıyılınca çeyiz parası alma hakkına sahip olur. Evlenme tarihinden itibaren beş yıl içinde istediği an çeyiz parasını talep edilebilir.  Gerekli olan belgeler ile birlikte Sosyal güvenlik kurumuna giderek çeyiz parasını isteyebilir. Gereken belgeler şu şekildedir:

  • Evlenme tarihi nüfusa henüz işlenmemişse evlenme cüzdanının örneği
  • Başvuru belgesi(Başvuru belgesi kurumdan talep edilebilir)

  5510 Sayılı Kanuna Göre Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

  Yetim maaşı alan kız çocuğunun evlenmesi nedeniyle geliri kesilir. Ancak evlendikleri tarihten itibaren iki yıllık gelirlerinin tutarını bir kereye mahsus olarak alabilirler. Çeyiz parası olarak verilen bu miktar evlendikleri zaman masraflar için kullanılması amacıyla verilir. Evlenme ödeneği olarak geçen bu hak ile çeyiz parasını alan kız çocuğunun boşanması durumunda iki yıllık süre dolana kadar aylık bağlanamaz. Ancak boşanma durumu olmazsa ve evlilik devam ederse evlendikleri tarihen sonra beş yıl içinde çeyiz parası talep edebilirler. Beş yıl bitmesine rağmen çeyiz parası talep edilmezse bu hak kaybolur.

  Emekli Sandığı Kapsamında Evlenme İkramiyesi Alma Şartları Nelerdir?

  Evlendiği için aldıkları yetim aylığı yada dul aylığı kesilen kız çocuklarına bir kereye mahsus olmak üzere aldıkları dul veya yetim maaşının bir yıllık tutarı evlenme ikramiyesi adıyla verilir. Yetim kız bu hakkı evlenme tarihinden itibaren istediği an kullanabilir ve çeyiz parasını alabilir. Eğer evlenen yetim kız evlilik tarihinden sonra bir yıl içinde boşanırsa bir yıllık süre bitene kadar tekrar yetim maaşı bağlanmaz. Bir yıllık süre bittikten sonra tekrar yetim maaşı bağlanabilir. Detaylarını SGK’dan ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Emekli sandığı kapsamında evlenme ikramiyesi yani çeyiz parası alanlar sadece yetim kız çocukları değildir. Dul aylığı alan eşlerde bu imkandan faydalanabilirler. Dul aylığı alan eşlere de aldıkları maaşın bir yıllık tutarı çeyiz parası olarak verilir. Evlendikten sonra SGK’ya gerekli belgeler ile başvurulması gerekir. Böylece çeyiz parası talep edilebilir.