İçeriğe geç

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

  Çeyiz parası yetim aylığı alan yetim kız çocuklarının faydalandığı bir imkandır. Bu imkan ile kız çocukları evlerinin eksikleri için maddi kaynak sahibi olurlar. Devlet tarafından sunulan bu destek ile yetim aylığı alan kızlar maddi destek almış olurlar. Yetim kalan kız çocuğuna babasının yada annesinin sigorta kurumuna göre belirlenmiş miktarda çeyiz yardımı yapılır. Bu yardımın miktarı sigorta kurumuna bağlı olarak değişir.

  Eğer emekli sandığı kapsamında alınacaksa yetim kızın aldığı maaşın bir yıllık tutarı çeyiz parası olarak ödenir. Yetim kızın evlenme tarihinden sonra yetim aylığı kesilir. Resmi nikah baz alınır. Resmi nikah kıyıldıktan sonra yetim maaşı kesilir ve talep edilmesi durumunda bir yıllık maaşı çeyiz parası olarak ödenir. SGK’lıyken ölen anne yada babadan dolayı ölüm aylığı veya geliri alan kız çocuğunun maaşı evlenmesi durumunda kesilir. Maaşı kesilen kız çocuğuna evlendiği tarihten itibaren istediği ana çeyiz parası alma hakkı verilir. İki yıllık maaş tutarı çeyiz parası olarak kız çocuğuna ödenir. Kız çocuğunun aldığı yetim maaşının 24 katı çeyiz parası yani evlenme ödeneği olarak ödenir.

  Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

  Evlenme olayı gerçekleştikten sonra beş yıl içinde istendiği an evlilik ödeneği yani çeyiz parası talep edilebilir. Çeyiz parası talep etmek için özel bir bekleme süresi yoktur. Resmi nikah kıyıldıktan sonra talep edilebilir. Evlenme tarihi nüfusa işlenmemiş olabilir. Bunun için yanınızda evlenme cüzdanınız ve örneğini götürerek orada dolduracağınız başvuru belgesini doldurarak başvuru oluşturabilirsiniz. Gerekli evrakları sıralamak gerekirse şu şekilde yazabiliriz:

  • Evlenme tarihi nüfusa henüz işlenmemişse evlenme cüzdanının örneği
  • Başvuru belgesi(Başvuru belgesi kurumdan talep edilebilir)

  Eğer evlenme tarihi nüfusa işlenmişse sadece başvuru belgesi doldurulması yeterlidir. İstediğiniz SGK’ya giderek çeyiz parası başvurusunu yapabilirsiniz. Çeyiz parası için başvurulmazsa evlenme tarihinden beş yıl sonra başvuru hakkı iptal olur. Bu yüzden beş yıl geçmeden talep edilmesi gerekiyor. Evlendikten sonra çeyiz parası alan yetim kızların bu hakkı bir kere kullanma imkanı vardır. Ancak bazı durumlarda tekrar çeyiz parası alma hakkı tanınabilmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgileri SGK’ya giderek almak daha doğru bilgi sahibi olmanızı sağlar.