İçeriğe geç

Kent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Kent kart kalan bakiye öğrenme işlemleri, şehir merkezinde ulaşımda kullanılan araçlara kolay ve sorunsuz bir şekilde binmek isteyen vatandaşların sık sık başvurduğu uygulamalardan biridir. Kent kartlarında yeterli bakiye bulunmaması durumunda ulaşımda aksaklıklar yaşayan vatandaşlar, bu tür problemlerle karşılaşmamak için kent kart bakiye sorgulama işlemlerini mutlaka yerine getirmektedir.

  Ulaşımda kent kart kullanan şehirlerde, kartın içinde kalan kullanım haklarını ve TL bilgisini öğrenmek için pek çok alternatif yöntem bulunmaktadır. Kart sahipleri bu yöntemleri kullanarak kent kart bakiyelerinde ne kadar TL kaldığını çok hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Kent kart bakiye sorgulama işlemleri, şehrin genelinde hizmet veren kart dolum noktalarından öğrenilebileceği gibi online platform üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede vatandaşlar toplu taşımayı aksamadan kullanabilmek için internet üzerinden kent kart bakiyelerinin durumunu öğrenebilirler.

  Kent Kart Bakiye Sorgulama İşlemleri

  Kent kart bakiye öğrenme işlemleri, online platformdan iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki, kurumun resmi internet sitesi üzerinden kart numarasını girerek bakiye öğrenme, diğeri ise mobil uygulama aracılığıyla bakiye sorgulamaktır.

  Ulaşımda Kent Kart uygulamasını kullanan şehirlerde karta belli tutarda para yüklenmekte ve bu sayede ulaşım araçlarına herhangi bir aksaklık olmadan, hızlı bir şekilde binebilmek mümkün olmaktadır. Ancak vatandaşlar ve kart sahipleri zaman zaman yüklenen tutarı hatırlayamamakta ya da kalan kullanım haklarını öğrenmek istemektedir. İşte bu tür durumlarda kent kart bakiye sorgulama işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

  Kent Kart İnternet Sitesinden Bakiye Sorgulama

  Kent kart web sitesi üzerinden bakiye sorgulama yapmak isteyen kart sahiplerinin, ilk olarak kullandıkları kent kartın kurumsal internet sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu siteye giriş yaptıktan sonra ana sayfada kart sahiplerinin kullanımına sunulan “Online İşlemler” menüsüne tıklanmalıdır. Kart sahipleri bu menüye tıkladıktan sonra kent kart hizmet seçeneklerinin bulunduğu bir ekranla karşılaşırlar. Vatandaşlar bu ekranda yer alan kent kart bakiye sorgulama seçeneğini işaretleyerek, kartlarında bulunan TL tutarı hakkında anında bilgi sahibi olabilirler. Bu başlığa tıkladıktan sonra kent kart kullanıcılarının şu aşamaları yerine getirmesi gerekmektedir:

  • Giriş yapabilmek için telefon numaranızı istenen boşluğa doğru ve eksiksiz bir biçimde yazın.
  • Telefonunuzu yazıp devam et seçeneğine tıkladıktan sonra cep telefonunuza ücretsiz SMS kodu gönderilecektir.
  • Gelen SMS kodu ile 6 haneli yeni şifre belirlemeniz istenecektir.
  • Menüde yer alan seçenekler arasında sorgulama yapmayı işaretleyerek sahip olduğunuz kent kartınızda ne kadar TL kaldığını online platformdan anında öğrenebilirsiniz.

  Kent Kart Uygulama Menüsünden Bakiye Sorgulama

  Kent kart mobil uygulaması üzerinden bakiye öğrenme işlemleri de kent kart sahiplerinin en çok başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanmadan önce akıllı telefonunuza indireceğiniz Kent Kart mobil uygulaması aracılığıyla çok kolay ve pratik bir şekilde kartınızda ne kadar TL bakiye bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede yolculuğunuz aksamadan gerektiğinde TL yüklemesi yaparak kent genelinde bütün kartı sisteme sahip toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

  Kent kart mobil uygulamasını Android Google Play ya da Appstore üzerinden ücretsiz olarak akıllı telefonunuza indirin. Cihazınıza uygulamayı indirdikten sonra kent kartınızın üzerinde bulunan numarayı, uygulamada sizden istenen bölüme doğru ve eksiksiz bir biçimde yazmanız gerekmektedir. Kart numaranızı girdikten sonra Kent kart işlemleri menüsünde yer alan “Sorgula” butonuna tıklamanız güncel bakiyenizi görmeniz için yeterlidir. Bu sayede toplu taşıma araçlarını kullanmadan önce kolaylıkla kent kart bakiye sorgulama yapabilirsiniz.