İçeriğe geç

Kuveyt Türk Hesap Zaman Aşımı Sorgulama

  Kuveyt Türk özel finans kurumu olarak kurulmuştur. Çağdaş bankacılık hizmetinden dolayı dev bir finans kuruluşu olmuştur. Dünyada ilk sıralarda yer alan bir finans kurumudur. Faizsiz bankacılık sistemi ile özenli bir yatırım alanı açmıştır. Tasarruf sahiplerine ve iş adamlarına hem çağdaş hem güvenilir hizmet sunmaktadır. Uluslararası bir katılım bankasıdır ve yurt dışında bir çok şube ve temsilciliğe sahiptir. İşinde uzman bir ekiple çalışan banka modern işletme teknikleri kullanarak hizmet vermektedir. Kuveyt Türk ‘te bulunan hesabınızın durumu ile ilgili zaman aşımı sorgulaması yapmak istemeniz durumunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini makalemizden öğrenebilirsiniz.

  Hesapların Zaman Aşımına Uğraması Nedir?

  Bankalarda bulunan hesaplar için belirlenen bir süre vardır. Bu süre 10 yıldır. 10 yıl boyunca işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğrar. Bu durum 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 8. maddesine göre düzenlenen bir karardır. Bankalarda bulunan hesaplar, mevduat, katılım fonu, emanet ve alacak gibi haklarda hak sahibinin 10 yıl içinde işlem yapmaması durumunda bazı adımlar atılır. Önce hesaplar takip edilir ve on yıllık sürenin bitip bitmediği işlem yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Eğer zaman aşımı mevcutsa hesap sahibine ulaşılmaya çalışılır. Hesap sahibine ulaşılıp bilgi alınırsa birşey yapılmaz ancak hesap sahibenden haber ve bilgi alınamazsa TMSF devreye girer. TMSF Başkanlığı ilan verir ve ilan bir süre askıda durur. İlana belirlenen tarihe kadar cevap verilmesi beklenir cevap gelmezse Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna hesap devri yapılır.

  Kuveyt Türk Hesap Zaman Aşımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Kuveyt Türk hesabınızın zaman aşımı sorgulamasını yapmak için bankanın internet sitesinde bulunan Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz. Sayfasının bağlantısı aşağıdaki bağlantıda mevcuttur.

  Kuveyt Türk Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  Sayfada bulunan ilgili alana hesap sahibinin ad soyad bilgisini girerek sorgulama yapabilirsiniz. Kuveyt Türk müşterileri bu sayfası kullanarak sorgulama yapabilirler.

  Kuveyt Türk müşterilerinin ve tüm vatandaşların kullanabileceği başka yöntemler de vardır. Bu yöntemler şöyle sıralanabilir:

  • e-Devlet üzerinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama
  • TMSF Başkanlığının İnternet Sitesinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  e-Devlet üzerinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  e-devlet kapısı internet sitesi üzerinden bu sorgulamayı tüm vatandaşlar yapabilir. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  İnternet sitesine yada mobil uygulamaya girdikten sonra arama kısmına ‘Bu Yıl TMSF’ye Devredilecek Hesaplara İlişkin Sorgulama Hizmeti‘ yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan hızlıca ulaşabilirsiniz.

  Bu Yıl TMSF’ye Devredilecek Hesaplara İlişkin Sorgulama Hizmeti

  TMSF Başkanlığının İnternet Sitesinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  TMSF Başkanlığının internet sitesinden sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Formda sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek bu konuda sorgulama yapabilirsiniz.

  TMSF internet sitesi üzerinden zaman aşımına uğrayan hesapları sorgulama sayfası için tıklayınız.