İçeriğe geç

Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  Bankada bulunan hesabınız 10 yıl içinde işlem görmezse zaman aşımına uğrar. Bu durun kanunla belirlenmiştir. 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 8. maddesine göre düzenlenen bir karardır. Bankalar mevduat, katılım fonu, alacaklar ve emanetlerden dolayı hak sahibi olan kişinin son on yıl içinde bir işlem, talep, yazılı talimat vermesine bakar. Eğer bu işlemler yoksa yapılmamışsa hesap zaman aşımına uğrar.

  Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar Ne Olur?

  On yıl geçmesine rağmen işlem yapılmamışsa hesap sahibine ulaşılmaya çalışılır. Ulaşılamazsa TMSF Başkanlığı ilan verir. Bu ilana müteakiben zaman aşımına uğrayan hesaplarda bulunan değerler ve varlıklar Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna devredilir. İlanda verilen isimlerin belirlenen tarihe kadar bankaya ulaşmaları beklenir ancak ulaşan olmazsa devir yapılır.

  Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Eğer hesabınızın durumunu kontrol etmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • e-Devlet üzerinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama
  • TMSF Başkanlığının İnternet Sitesinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama
  • Çalıştığınız Banka Üzerinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  e-Devlet üzerinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  Zaman aşımı durumunuzu kontrol etmek istiyorsanız e-devlet kapısı sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistemde bir çok kolaylık sunulmuştur ve zaman aşımına uğrayan hesap sorgulama işlemide yapılır. e-devlet kapısı üzerinden verilen bu hizmet Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı Hizmetlerinin altında verilir. İlgili sayfaya ulaşmak için aşağıdan e-devlet internet sitesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirerek hizmetten faydalanabilirsiniz. Bağlantılar aşağıdaki gibidir.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  İnternet sitesine yada mobil uygulamaya girdikten sonra arama kısmına ‘Bu Yıl TMSF’ye Devredilecek Hesaplara İlişkin Sorgulama Hizmeti‘ yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan hızlıca ulaşabilirsiniz.

  Bu Yıl TMSF’ye Devredilecek Hesaplara İlişkin Sorgulama Hizmeti

  TMSF Başkanlığının İnternet Sitesinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  TMSF Başkanlığının internet sitesinden sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. TC Kimlik numarası ile geçmiş yıllara ait devredilen hesapların bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  TMSF internet sitesi üzerinden zaman aşımına uğrayan hesapları sorgulama sayfası için tıklayınız.

  Çalıştığınız Banka Üzerinden Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

  Çalıştığınız bankanın internet sitesinde sorgulama sayfası bulunabilir. Bankanızın internet sitesinden, şubesinden yada müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.