İçeriğe geç

KYK Borç Sorgulama

  KYK, Kredi Yurtlar Kurumunun kısaltmasıdır. KYK, başvuran öğrencileri kredi veya burs vermektedir. Bu burs ve krediler öğrencilerin hesaplarına her ay düzenli olarak yatmaktadır. Öğrencilik hayatları boyunca kredi devam etmektedir. Eğer burs çıktıysa geri ödeme yapılmaz ancak kredi alan öğrenciler mezun olduktan sonra geri ödemek zorundadırlar. Borç ödenmezse faiz işlemektedir. Belirlenen tarihlerde alınan kredinin geri ödenmesi gerekir.

  Öğrenim kredisinin vaktinde ve belirlendiği şekilde ödenmesi gerekir. Eğer ödenmezse borcunuza faiz işler ve daha can sıkıcı bir boyuta gelebilir. Durumunuza göre borcunuzu yapılandırarak ödeme yapmanız mümkündür. Durumunuz varsa ve borcunuzu vaktinden önce kapatmak isterseniz sizin için indirim uygulanır. Bu imkanı kullanabilirseniz sizin için harika olur. Ancak durumunuz yoksa borcun ödeme tarihini bekleyebilirsiniz. Ödeme tarihini geçirmeden düzenli olarak ödemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Aksi durumlarda borcunuz büyüyerek içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

  KYK başvurunuzun sonucunda size burs çıktıysa, geri ödeme konusunda canınızı sıkmanıza gerek yoktur. Çünkü burs alan öğrenciler aldıkları paraları geri ödemek zorunda değillerdir.

  KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Öğrenim kredisi borcunun sorgulanması için iki seçenek vardır. Bu seçenekleri şöyle sıralayabiliriz:
  • E-devlet üzerinden Kyk Borç Sorgulama
  • Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesinden Kyk Borç Sorgulama

  E-devlet üzerinden Kyk Borç Sorgulama

  E-devlet üzerinden artık bir çok kurumun işlemleri yapılabilmektedir. E-devlet kapısı internet sayfasına girerek sisteme giriş yapıp kyk borcunuzu görebilirsiniz. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

  • E-devlet resmi internet sayfasına giriş yapın. Bunun için buraya tıklayabilirsiniz. Sonra T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte sisteme giriş yapın.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ‘Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama’ sayfasını bulun.
  • Karşınıza gelen sayfadan detay kısmına tıklayın.
  • Burada borcunuz hakkında detaylı bilgiyi görebilirsiniz. Burada borcunuzu ayrıntılı olarak taksitlendirilen miktarları ve ödeme tarihleri ile birlikte görüntüleyebilirsiniz.

  Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesinden Kyk Borç Sorgulama

  Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne ait resmi internet sitesi üzerinden kredi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun içini aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sorgulama sayfasına girmeniz gerekir. Sizden istenen bilgileri girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  KYK kredi borcunuzu sorgulamak için buraya tıklayınız.