İçeriğe geç

Burs Sorgulama Nasıl Yapılır?

  KYK (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) tarafından ihtiyaç sahibi ve talepte bulunan öğrencileri burs imkanı sunulmaktadır. Ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, açık öğretim öğrencilerinden öncelikli olanlar (Gazi, şehit çocukları ve yetimler), Dikey geçiş sınavını ara vermeden kazanan ve kayıt yaptıranlar, yüksek lisans öğrencileri, vakıf üniversitesi öğrencileri, sınavda ilk 100’e giren öğrenciler öncelik hakkı alır, üniversiteden bildirilen öğrenciler, milli olan sporcu öğrenciler, ikinci öğretim öğrencileri burs için başvurabilirler. Kredi ve Yurtlar Kurumunun ihtiyaç sahibi öğrencilere sunduğu burs imkanı için başvuran öğrenciler sonucu nasıl sorgulayabileceklerini makalemizden kolayca öğrenebilirler.

  Burs Sorgulama Nasıl Yapılır?

  KYK (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) burs sorgulama işlemi için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemler şunlardır:

  • Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Burs Sorgulama
  • e-devlet Üzerinden Burs Sorgulama

  Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Burs Sorgulama

  Kredi yurtlar kurumunun (KYK) resmi internet sitesi üzerinde böyle bir sorgulama sayfası mevcuttur. Bu sayfaya girerek burs başvuru sonucunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

  KYK (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü)  Burs başvuru sonuç sayfası için buraya tıklayınız.

  Sayfada bulunan kredi burs işlemleri kısmında bulunan ‘Başvuru/Sonuç’ butonuna tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu bağlantı burs başvuruları alındıktan sonra aktif olarak kullanılmaktadır.

  e-devlet Üzerinden Burs Sorgulama

  e-devlet kapısı üzerinden burs sonuçlarını sorgulayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama sayfasına ulaşın.

  KYK Burs ve Kredi Sonucu Sorgulama Ekranı için buraya tıklayınız.

  • Sonra Kimlik doğrulama butonuna tıklayın ve Tc kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Sisteme girmek için sizi sunulan diğer giriş yöntemlerini kullanabilirsiniz.
  • Gelen sayfada burs başvurunuzu görebilirsiniz. Detaylarını görmek için başvuruya tıklayabilirsiniz. Sonucu bu şekilde bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden KYK (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) burs başvuru sonuçlarını kutlamak bu kadar kolaydır. KYK (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) bursu için başvuru yapan öğrenciler karşılıksız burs alamama durumunda geri ödemeli burs alabilirler. Her iki burstan aynı anda faydalanmak mümkün değildir.