İçeriğe geç

Papara Kart Nedir, Nereden Alınır?

  Papara alışveriş kartı, elektronik para kuruluşu olan Papara’nın tasarladığı bir erken ödemeli alışveriş kartıdır. Papara kart, Papara hesabına bağlı olarak çalışabilmektedir, hesaba yüklenen bakiye kadar harcama yapılmaktadır. Hesapta ki bakiye bitince ATM’ler üzerinden bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Papara kartı kullanmak için Papara mobil uygulamasını indirerek kartı aktifleştirme işlemini yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise mobil uygulama üzerinden kart şifresini oluşturmanız gerekmektedir. Papara kart ile yapılacak olan alışverişlerden ücret alınmamaktadır. Kart kullanılmaya başladığı andan itibaren yapılan her işlem için 1 TL ücret alınmaktadır, 13 yaş üstü kişiler Papara kart kullanabilirler.

  Papara Kart İşlemleri Nelerdir?

  Papara alışveriş kartı işlemleri 7/24 olarak ücretsiz yapılabilmektedir. Papara kullanıcıları para göndermek için havale veya eft yapabilirler, anlaşmalı ödeme noktalarından nakit para yüklemesinde bulunabilirler. ATM’ler üzerinden nakit bakiye yüklemesi yapabilirler ve yüklenen bakiyeleri yurt içi veya yurt dışı fark etmeden internet sitesi veya dijital oyun platformlarında harcayabilirler. Papara kart hesapta olan para kadar limit vermektedir, limit aşımı veya ekstra borç bu kart üzerinden yapamazsınız.

  Papara Kart Alma Koşulu Nedir?

  Papara kart alma şartı sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır, kartı almak için N11 , Hepsi Burada, Gitti Gidiyor mağazalarından alabilirsiniz. Çipli Papara kart almak isteyen kişiler ise şu şekilde alabilir;

  • Papara internet sitesine girerek hesap açmanız gerekmektedir.
  • Açtığınız hesap üzerinden giriş yapınız ve Papara Kart sayfasından başvuru yap sekmesine giriniz.
  • Kartın gönderileceği ikametgahı yazınız ve kart başvuru şartlarını kabul ediniz.
  • Başvuru da bulunan kart kurye ile birlikte ortalama 4-7 iş günü içerisinde ev adresine teslim edilmektedir, kart ile birlikte gelen kullanıcı sözleşmesini imzalamanız gerekmektedir.
  • Çipsiz kartın gelmesi ile birlikte hesabı online olarak aktif etmeniz gerekmektedir, hesap içerisinde olan Papara Kart ile aktif et seçeneğine tıklayınız, açılan sisteme kart üzerinde ki bilgileri giriniz.
  • Papara kart üzerinden para çekmek için ATM’lere giderek para çekme işleminde bulabilirsiniz.

  Papara Kart Ücreti Nedir?

  Papara çipsiz kart ücretsiz bir kart türüdür, çipsiz kartın bedeli 5 TL’dir, kartı satın aldıktan sonra Papara hesabı üzerinden hesabı aktif etmeniz gerekmektedir. Aktif edildikten sonra alınan kart ücreti hesaba geri iade edilmektedir. Kart iade ücretleri yılda iki kez yapılmaktadır, kart üzerinden aylık aidat alınmamaktadır. Papara kart çipli versiyonu ise çipsiz gibi ücretsizdir, karttan aylık aidat ücreti alınmamaktadır. TS Papara kartı ücreti ise 10 TL’dir, kart üzerinden aylık ücret alınmamaktadır. Papara kart üzerinden yapılan bütün işlemler ücretsizdir. Bakiye sorgulama işlemlerinden hesaptan 0,25 TL ücret kesilmektedir, diğer Papara kart özellikleri ise şu şekildedir;

  • Toplamda 500 TL üst limit olmak üzere bir ay içerisinde 5 defa para çekiminde bulunabilirsiniz. 5 işlemden sonra ATM ücreti olarak 1 TL alınmaktadır.
  • 500 ve 1000 TL arası para çekimlerinde %1 komisyon alınmaktadır.
  • 1000 ve 2000 TL arası para çekimlerinde %2 komisyon alınmaktadır.
  • 2000 TL ve üzeri para çekimlerinde %3 komisyon alınmaktadır.
  • 5 işleme kadar çekilen 500 TL tutarı her zaman ücretsizdir.
  • Yurt dışı üzerinden çekilen 500 TL tutarlarında hesaplan 5 TL kesinti yapılmaktadır.
  • Yurt dışı üzerinden 500 TL ve üzerinde para çekim işlemlerinde %1 oranında para kesintisi yapılmaktadır.

  Papara Kart Avantajları Nelerdir?

  Papara kart hesabına yüklediğiniz tutar üzerinden harcama yapılmaktadır. Harcama üzerinde ki kontrol tamamen kullanıcı üzerindedir. Kredi kartı olarak veya banka kartı olarak kullanabilirsiniz. Papara alışveriş kartı avantajları ise şu şekildedir;

  • Papara kartı internet üzerinden veya yüz yüze alışverişlerde yurt dışı ya da yurt içi olması fark etmeden alışveriş yapabilir, taksit imkanını kullanabilirsiniz.
  • Papara karta sahip olunması için gereken minimum yaş sınıfı 13’tür.
  • Kart ile yapılan bütün alışverişler ücretsizdir, taksit üzerinden vade farkı alınmaktadır.