İçeriğe geç

Pasaport Durum Sorgulama

  Pasaport başvurusu yaptıktan sonra onaylanıp onaylanmadığını ve son durumunu öğrenmek için internetten online olarak pasaport durum sorgulama işlemi yapabilirsiniz. İnternet üzerinden sorgulama yapmak pratiktir ve her yerden yapılabilir. Eğer bizzat gidip başvuru durumunuzu sorgulamak isterseniz başvuru yaptığınız il ve ilçe Nüfus Müdürlüklerine gidebilirsiniz. Ülke dışına çıkışlarda kullanılan pasaport için yaptığınız başvurunun son durumunu görüp pasaport durum sorgulama yapmak isterseniz makalemizin devamından faydalanabilirsiniz.

  Pasaport Durum Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Pasaport durum sorgulama işleminizi aşağıdaki yöntemleri kullanarak yapabilir ve pasaport başvurunuzun durumunu görebilirsiniz.

  • e-Devlet Kapısı İnternet Sitesi Üzerinden Pasaport Durum Sorgulama
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Pasaport Durum Sorgulama

  e-Devlet Kapısı İnternet Sitesi Üzerinden Pasaport Durum Sorgulama

  Bu yöntem için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  • Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet kapısı internet sitesine giriş yapmanız gerekir.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfadan TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerekir.
  • Eğer şifreniz yoksa PTT işyerlerinden alabilirsiniz. Daha önce aldığınız şifrenizi unuttuysanız e-devlet üzerinde şifremi unuttum kısmından yenileme yapabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra arama kısmına pasaport sorgulama yazarak ilgili sayfasının gelmesini sağlayın.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasında bulunan Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama alanı için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Doğrudan pasaport sorgulama sayfasına ulaşırsınız.

  Pasaport Başvuru Sorgulama sayfası için tıklayınız.

  • Karşınıza gelen sayfada pasaport başvurunuzun son durumunu görebilirsiniz.

  İsterseniz bu işlemleri e-devlet mobil uygulamasını kullanarak yapma imkanınız vardır. Aşağıdaki bağlantılardan mobil uygulamayı indirerek aynı adımları izleyip pasaport durum sorgulaması yapabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Pasaport Durum Sorgulama

  Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğü üzerinden sorgulama yapmak isterseniz e- sorgulamalar sayfasını kullanabilirsiniz. Burada listelenen sorgulamalar arasında pasaport sorgulama bağlantısını kullanabilirsiniz. Burada e-devlet üzerinden sorgulama yapma imkanı sunulur. Bağlantı doğrudan e-devlet sayfasına gider.

  e-sorgulamalar sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.