PTT müşterilerine bir çok işlem yapma imkanı sunmaktadır. Para gönderme, para yatırma, bakiye öğrenme gibi hizmetlerden hepsini kolay bir şekilde yapmanın yolları vardır. Ayrıca PTT hesabınız olmasa da karşı tarafa para gönderme ve size gönderilen parayı çekme imkanınız vardır. Size gelen paranın PTT’de ne kadar bekleyeceğini bu makalede anlatıyoruz. Ancak önce nasıl para gönderileceği hakkında bilgi vermek istiyoruz.

PTT ATM’sinden Kartsız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

PTT’nin ATMlerini kullanarak para göndermek için kartsız işlemler menüsünü kullanabilirsiniz. Para gönderme işlemini bu şekilde yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • ATM’nin giriş tuşuna basın.
  • Kartsız işlemler/ Para Transferi yolunu izleyin.
  • Tc kimlik numarası ve telefon numarasını girin.
  • Para göndermek istediğiniz kişinin kimlik bilgilerini ve iletişim bilgilerini girin.
  • Bütün bilgiler girildikten sonra ‘Devam’ tuşuna basın.
  • Sağ alt köşede bir bölüm açılacaktır. Buraya göndermek istediğiniz parayı koyun.
  • Atm parayı aldıktan sonra sayıp miktarına dair onay isteyecektir. Onaydan sonra para gönderme işleminiz bitmiştir.

PTT Karta Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT kartınıza para göndermek için internet bankacılığı hizmetini kullanabilirsiniz. Bunun için PTT resmi internet sayfasından İnternet Bankacılığı butonuna tıklayıp giriş bilgileriniz ile sisteme giriş yapın. Bunun için müşteri numaranızı yada Tc kimlik numaranızı kullanabilirsiniz.

Sistemin sol tarafında yer alan ‘Para Transferi’ seçeneğini seçin. Buradan para göndermek istediğiniz kişinin bilgilerini yazıp, istediğiniz miktarda parayı havale edebilirsiniz.

Banka Hesabı Üzerinden PTT Hesabına Para Transferi Yapmak?

Banka hesabı üzerinden PTT hesabına para transferi yapabilmek için iki seçeneğiniz mevcuttur. Bunun için önce PTT şubesine gidin yada internet bankacılığı sistemine girin.

PTT İsme Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Para göndermek istediğiniz kişinin hesabı yoksa ismi ile para göndermeniz mümkün. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

  • Önce PTT şubesine gidin.
  • İsme para göndermek istediğinizi belirtin ve size verilen formu doldurun. Bu forma ‘Yurtiçi Havale Posta Çekim Talimatı’ formudur.
  • Formu doldurduktan sonra yapılan işlem için gerekli tutarı görevliye ödeyin.

Bu şekilde istediğiniz kişiye para gönderebilirsiniz.

PTT Gelen Para Ne Kadar Bekler?

En çok merak edilen konu ise PTT hesabına gelen paranın ne kadar süre ile PTT’de bekleyeceğidir. Hesap olmadan isimle gönderilen paralar belirli bir süre bekledikten sonra iade edilir. Bu paraların ödeme yerlerinde bekletilme süresi, kabul tarihinden itibaren otuz altı aydır. Sonra göndericisine iade edilir. Ancak hem alıcıya, hemde göndericiye ödenemeyen havaleler kabul tarihinden itibaren otuz altı ay sonunda PTT’ye gelir olarak kaydedilir.