İçeriğe geç

PTT Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  PTT Kart hesap bakiyesi öğrenme işlemi için pek çok farklı kanal hizmet vermektedir. PTT kurumu posta hizmetlerinin yanı sıra bankacılık hizmetleri de veren bir kurumdur. Kurumdan bu yönüyle hesap kartı veya Bonus kart edinen kişiler ise PTT kart bakiye öğrenme işlemini nasıl yapacaklarını merak etmektedir. PTT kurumundan bu hizmeti almak için kullanabileceğiniz kanallar şu şekildedir:

  • PTT Şubeleri
  • PTTmatikler
  • PTT müşteri hizmetleri
  • PTT İnternet Bankacılığı

  PTT Müşteri Hizmetleri ile Bakiye Sorgulama

  PTT müşteri hizmetleri irtibat numarası ile iletişime geçerek bakiye sorgulama hizmeti almak, birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bu nedenle şube veya ATM seçeneklerine nazaran çok daha sık tercih edilmektedir. Kurumun müşteri hizmetleri telefon numarası ise şu şekildedir:

  • 444 1 788

  Bu seçenek PTT kurumunun müşteri hizmetlerinden yalnızca birisidir. Kurumun aynı zamanda işitme ve konuşma engeli bulunan müşterileri için geliştirmiş olduğu bir müşteri hizmetleri daha bulunmaktadır. Bu hatta görüşmeler görüntülü olarak gerçekleştirilmektedir. Görüntülü çağrı merkezi ile irtibat kurmak için kullanılabilecek telefon numarası ise şu şekildedir:

  • 0 850 222 17 88

  Telefonla PTT Kart Bakiye Sorgulama

  Müşteri hizmetleri ile PTT Kart bakiye öğrenme işlemi gerçekleştirmek için bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Kurumun Bonus Kart hizmetinden faydalanıyorsanız yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • Müşteri hizmetleriyle irtibat kurduktan sonra sırasıyla 1 ve 3 tuşlarına basmanız gerekmektedir.
  • Kurum tarafından bazı kişisel bilgileriniz talep edilecektir.
  • Ardından bilgileriniz doğrulanarak sesli yanıt sistemi devreye girecektir.
  • Kısaca “Hesap bakiyemi öğrenmek istiyorum” demeniz yeterli olacaktır.

  Aynı işlemi hesap kartınızla yapıyorsanız izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir:

  • Müşteri hizmetleriyle irtibat kurduktan sonra sırasıyla 1 ve 2 tuşlarına basmanız gerekmektedir.
  • Kurum tarafından bazı kişisel bilgileriniz talep edilecektir.
  • Ardından açılan menüden “Hesap bakiyesi öğrenme” seçeneğini seçerek PTT Kart bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Online PTT Kart Bakiye Sorgulama

  İnternetten PTT Kart bakiyesi öğrenme işlemi için kurumun internet sitesini ziyaret etmek gerekmektedir. Kurumun ana görevi postacılık işlemleri olduğu için internet sitesi de bu işlere yoğunlaşmış durumdadır. Sağ üst köşede bulunan kırmızı butondan internet bankacılığı hizmeti görüntülenebilmektedir. Kurum online işlemlere giriş sırasında T.C. kimlik numarası ve şifre talep etmektedir. Bankanın internet bankacılığı hizmeti yalnızca “PTT Posta Çeki Hesabı” sahibi olan kişilere sunulmaktadır. Posta çeki hesabı sahipleri bu kanaldan giriş yaparak hesap bakiyeleri hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

  PTT İnternet Bankacılığı e-Devlet

  PTT online işlemlere e-Devlet üzerinden giriş yapmak, PTT’de hesabı bulunan ancak internet bankacılığı şifresi edinmemiş kişilerin tercih edebileceği bir diğer yöntemdir. PTT kurumunun neredeyse tüm hizmetleri gibi internet bankacılığı hizmetlerine de e-Devlet üzerinden ulaşmak mümkündür.Bu hizmet için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Ardından PTT kurumu hizmetlerine ulaşmanız gerekmektedir.
  • Kurumunun listelenen hizmetlerinin arasından “PTT Bank İnternet Bankacılığı” hizmetini kullanarak online işlemlere giriş sağlanmaktadır.

  E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  E-Devlet Kapısı şifresi almak için PTT şubelerini bizzat ziyaret etmek gerekmektedir. PTT Kart bakiye sorgulama hizmeti başta olmak üzere internet bankacılığı hizmetlerinin tamamından faydalanmak için öncelikle online işlemlere giriş yapmak gerekmektedir. Bu hizmete e-Devlet üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. E-Devlet sistemine diğer giriş seçeneklerini kullanamayan kişilerin ise e-Devlet şifresi sahibi olması gerekmektedir. Bu şifre PTT şubelerinden 2 TL karşılığında edinilebilmektedir.