İçeriğe geç

Sgk Borç Sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumunun kısalmış hali SGK’dir. Bu kurum 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuştur. SGK borcunuzun olup olmadığını ve ne kadar olduğunu sorgulamak için SGK’ye ait resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

  İşveren SGK Borç Sorgulama

  e-SGK başlığı altında bulunan diğer uygulamalardan e-borç Sorgulama kısmına girilmesi gerekir. Tc kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra işleminizi yapabilirsiniz. Şifre size kurum tarafından verilir. Elinizde yoksa SGK’ya başvurmanız gerekir.

  SGK işveren borç sorgulama işleminiz için linkine tıklayınız.

  • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandan sisteme girişi yapın.
  • Açılan ekrandan sorgu türü, tipi, sicil nosu ve güvenlik kodu bilgilerini eksiksiz bir şekilde girdikten sonra varsa SGK’ya kayıtlı olan tüm borçlar listelenir.

  Listelenen borçların hangi döneme ait olduğu, kimin adına olduğu, iş statüsü gibi bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Sol üst ekrandan kullanım kılavuzuna giderek detaylara bakabilirsiniz. Dekont görüntüleme sayfasına ulaşarak eskiye dönük ödemeleri inceleyebilirsiniz.

  e-Devlet Üzerinden SGK Borç Sorgulama

  e-devlet kapısı sistemi bir çok kolaylığı beraberinde getirmiştir. Bu kolaylıklardan birisi de SGK borç sorgulama işlemini buradan yapabilmektir. Oldukça pratik bir şekilde yapılabilir. e-devlet kapısı üzerinden SGK borç sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • e-devlet şifreniz ve Tc kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapın. Şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra arama kısmına SGK borç sorgulama yazarak ilgili sayfaya ulaşın. Aşağıdaki sizin için birkaç sorgulama sayfasını paylaşıyoruz.

  Sosyal Güvenlik Kurumu/Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumu/4C Borçlanma Tahakkuk ve Tahsilat Bilgisi Sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumu/4B Borç Durumu

  • Bu bağlantıları kullanarak borç sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Arama sonuçlarında aradığınız sayfayı bulabilirsiniz.
  • Açılan sayfadan sizden istenilen bilgileri doğru şekilde girdikten sonra SGK borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

  e-devlet kapısı adresine ulaşmak için tıklayınız.

  SGK Hizmet Dökümü Almak İsteyenler e-Devlet Üzerinden Nasıl Alabilir?

  Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak gelen sayfadan 4A, 4B ve 4C hizmetlerine dair detayları görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bağlantıya tıklamak ve sisteme giriş yapmaktır.

  SGK Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin Tıklayınız.