İçeriğe geç

T.C. ile Belediye Borç Sorgulama

  Vatandaşların bazı durumlarda belediyelere vergi vermesi gerekir. Devlet vergiyi belediye üzerinden alır. Vergi verilmesi gereken durumlarda eğer vergi durumu oluşuyorsa farklı yöntemlerle sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için ikamet ettiğiniz yerin bağlı olduğu belediyeye bizzat başvurabilirsiniz. Ayrıca e-devlet sistemi ve belediyenizin internet sitesinden bu konuda sorgulama yapabilirsiniz. Bu yöntemler için T.C. kimlik numaranız gereklidir. T.C. ile Belediye Borç Sorgulama işlemi için makalemizin devamından faydalanabilirsiniz.

  T.C. ile Belediye Borç Sorgulama

  T.C. kimlik numaranızı kullanarak belediyeye borcunuz olup olmadığını sorgulamak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • e-devlet Üzerinden T.C. ile Belediye Borç Sorgulama
  • e-belediye Üzerinden Belediye Vergi Borcu Öğrenme

  e-devlet Üzerinden T.C. ile Belediye Borç Sorgulama

  E-devlet sisteminde bazı belediyelerin borç sorgulama hizmetleri vardır. Aşağıdaki bağlantıdan e-devlet kapısı sistemine giriş yaparak kolayca bağlı bulunduğunuz belediyeye ait borcunuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

  e-Devlet kapısı internet sayfası için tıklayınız. 

  e-devlet sisteminde bulunan belediye borç sorgulama ve ödeme sayfalarını arama kısmına belediye vergi yazıldığında listelenir. Sizde sisteme giriş yaptıktan sonra arama yaparak yaşadığınız yerin belediyesine ulaşabilir ve sorgulama yapabilirsiniz.

  e-belediye Üzerinden Belediye Vergi Borcu Öğrenme

  Taşınmazınızın bulunduğu belediye size borcunuzun bulunup bulunmadığını e-belediye uygulaması üzerinden sorgulama imkanı verir. Aşağıda bazı belediyelerin e-belediye adreslerini paylaşıyoruz. Sizde yaşadığınız yerin belediyesinin resmi internet sitesine girerek e-belediye uygulaması ile kolayca vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

  Sizde bulunduğunuz ilde taşınmazınızın kayıtlı olduğu belediyenin resmi internet sitesini arama motoru üzerinden aratarak bulabilir ve emlak vergisi sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Vergi borcunuzu öğrendikten sonra ödemenizi internet üzerinden yapabilirsiniz.