Türk Hava Yolları yolculuk yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir hava yolu şirketidir. Buradan bilet alan yolcular uçak bileti rezervasyon sorgulama işlemlerini PNR numarası ile yapabilirler.  THY uçak bileti rezervasyonu olup olmadığını sorgulamak ve gerekli bilgilere ulaşmak için birkaç yöntem mevcuttur. Peki bu yöntemler nelerdir? Makalemizin devamında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

THY firmasından satın alınan uçak biletlerinin rezervasyon sorgulamasını yaparak geçmişte yaptığınız yolculuklara ait bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca ileri tarihli bir yolculuk planınız varsa yine buradan sorgulama yaparak ayrıntılı bilgilere ulaşmanız mümkündür. Sorgulama işlemi için iki yol mevcuttur. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • THY İnternet Sitesi Üzerinden THY Bilet Sorgulama
  • E-Devlet İnternet Sitesi Üzerinden THY Bilet Sorgulama

THY İnternet Sitesi Üzerinden THY Bilet Sorgulama

Türk Hava Yollarına ait resmi internet sitesi üzerinden uçak bileti rezervasyon sorgulamanızı yapmanız mümkündür. En sık kullanılan yöntem budur. Bunun için önce aşağıdaki bağlantıdan ilgili sayfaya ulaşınız. Daha sonra planlanan yolculuk için yapılan rezervasyon kodunu ve yolcunun ad soyad bilgilerini giriniz. Sağ tarafta bulunan ok işaretli düğmeye tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

THY İnternet Sitesi Üzerinden Bilet Sorgulama işlemi için tıklayanız.

Sorgulama esnasında istenen PNR kodu, rezerve edilen uçuş biletleri için oluşturulan tek seferlik kodlardır. PNR kodu “Passenger Name Record” kelime grubunun baş harflerinden ortaya çıkmaktadır. Yolcu adı kısaltması anlamına gelir. Bu kod sayı ve harflerden oluşur ve 6 hanelidir.

Türk Hava Yolları (THY) şirketinin müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla, uçak bileti rezervasyon sorgulama işlemlerini T.C. kimlik numarası ile de gerçekleştirmeye olanak tanımaktadır. Resmi internet sayfasında TC Kimlik numarası ile THY bilet rezervasyonlarının sorgulaması kolaylıkla yapılabilmektedir.

E-Devlet İnternet Sitesi Üzerinden THY Bilet Sorgulama

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden pek çok kamu ve özel sektör hizmeti alınabilmektedir. Bunlar arasında THY uçak bileti rezervasyon sorgulaması da yer almaktadır. E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden bu işlemi yapmak isteyen müşterilerin kullanabilecekleri adres şu şekildedir:

E-devlet internet sitesi üzerinden THY bilet sorgulama işlemi için tıklayınız.