İçeriğe geç

Trabzon Kart Hes Kodu

  Koronavirüs pandemisinden dolayı tüm dünyada, ülkeler kendi çaplarında önlemler alarak vatandaşlarını bu hastalığa karşı korumaya çalışıyor. Bu kapsamda, bulaş riskini en aza indirmek ve şehir için toplu taşımayı daha güvenli hale getirmek için birçok şehirde HES kodu uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda vatandaşlar şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmak için akıllı ulaşım kartlarına HES kodlarını tanımlamak zorundalar.

  Bu sistemi kullanabilmek için hazırlıklarını tamamlayan belediyeler, kararı uygulamaya başlıyorlar. Trabzon Büyükşehir Belediyesi 1 Şubat’ta uygulamayı başlattı. Bu tarihten  sonra akıllı ulaşım kartlarına HES kodlarını tanımlamayan vatandaşlar, ulaşım hizmetinden yararlanamayacak. Ayrıca HES kodunu tanımlayan ve virüs kapmış olan kişilerde bu hizmetten faydalanamayacak. Karantina da olması gereken bireylerin dışarı çıkıp halka daha fazla hastalık yaymaması için alınan bir karardır.

  Trabzon Kart Hes Kodu Nasıl Tanımlanır?

  Trabzon kartınıza HES kodunuzu yüklemek için önce HES kodunuzu almanız gerekir. Aldıktan sonra aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Öncelikle bağlantıya tıklayarak HES kodu yükleme sayfasına girin.

  Trabzon Kart HES kodu yükleme sayfası için tıklayınız.

  • Daha sonra bu sayfada bulunan T.C. vatandaşı kısmını işaretleyin.
  • Şehir, T.C. Kimlik numarası, ulaşım kart numarası bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak girin.
  • HES kodu, telefon numarası, email bilgilerini de eksiksiz olarak girin.
  • Onay kısmına tıklayıp, ‘Devam’ butonuna tıklayın.

  Artık Trabzon kartınıza HES kodunuz tanımlanmış durumdadır. Trabzon Kartınız ile birlikte şehiriçi toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  HES Kodu Nasıl Alınır?

  Trabzon ilinde yaşayan vatandaşlar için artık toplu taşıma araçlarında HES kodu kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Toplu taşıma hizmetini kullanmak istediğinizde sorun yaşamak istemiyorsanız, vaktinde HES kodunuzu alarak, kartınıza tanımlamanız önemlidir. HES kodunuzu internetten yada mesaj yoluyla alabilirsiniz. HES kodunuzu alabilmek için size sunulan seçenekler şu şekildedir:

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma,
  • SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma

  Bu seçeneklerden size en kolay geleni kullanarak HES kodunuzu alabilirsiniz. Ayrıntılarına ulaşmak için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

  HES Kodu Öğrenme